Kırşehir haberi: Kırşehir’de 2. Cömert Evran Arsıulusal Bilimsel Tetkikat Kongresi başladı

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (KAEÜ) ile İktisadi Ekonomik Kalkınma ve Toplumsal Tetkikat Enstitüsü (İKSAD) ortaklığında 2. Cömert Evran Arsıulusal Ilmî Tetkikat Kongresi düzenlendi.

KAEÜ’den yapılan açıklamaya bakarak, kurultay, Kardeş Evran Kongre ve Ekin Merkezinde çevrimiçi ve karşı karşıya düzenlenen açılış programıyla başladı.

Üç dönüş sürecek kongrenin açılışında mütekellim Kongre Aranjman Yerleşmiş Başkanı Ekincilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, 260 arsıulusal ve 257 Türk görünmek üzere hep 517 bilgi insanın katıldığını anlatım etti.

Kongreyi herhangi bir sene düzenlemeyi planladıklarını belirten Kazankaya, uluslararası tıpkısı kongreye ocak sahipliği yapmaktan ortalık mutlu olduklarını kaydetti.

İKSAD Başkanı Dr. Mustafa Seçilmiş Düzentileme de dünyanın önde mevrut selen insanları, araştırmacı ve akademisyenlerin araştırmalarını sunması, bilgilerini ve kullanılmamış fikirlerini paylaşması, keyif, yetişek, sosyal ulum ve teknoloji gibi çeşitli vukuf alanlarındaki edimsel gelişmeleri tartışması amacıyla kongreyi kombinasyon ettiklerini aktardı.

KAEÜ Rektörü Prof. Dr. Yurt Karakaya da kongre ile bütün selen alanlarının tartışılacağı üç periyot geçirileceğine belen ederek, şunları kaydetti:

“Sektörü yönlendirecek vukuf üretimi artık aynı tercih değil, zorunluluktur. Bilgelik ile düz yazı edilmeyen toplumların projeleri ve çalışmaları el yordamının hatasıyla mutlak hezimete uğruyor ve bu toplumlar dünya yarışında köylü kalıyor. Bu anlamda artık ilmin elden laboratuvarlarda, sınıflarda, kitaplarda ve defterlerde değil, toplumun içerisinde kayran almaya başladığı, toplumun kurallarına çözüm ürettiği ve ‘bilgelik güçtür’ ifadesinin medlul bulduğu bir süreci süregelmek zorundayız.”

Açılış programının ardından 2. Cömert Evran Uluslararası Bilimsel Araştırmalar Kongresi ayrımlı oturumlarla devam etti.

Share: