Kışın 40 paye sıcaklığı kâin Ilıgöl buz tuttu

– Kışın 40 paye sıcaklığı bulunan Ilıgöl buz tuttu

BİTLİS – Bitlis’in Tatvan ilçesindeki Nemrut Kalderası’nın 2 bin 948 rakımlı zirvesinde mevcut ve kışın 40 evre sıcaklığı mevcut göllerden biri olan Ilıgöl, itici havaların etkisiyle dondu.

Dünyanın ikinci büyük Yanardağ Ağzı Gölü olma özelliğine eş Nemrut Kalderası’nın 2 bin 948 rakımlı zirvesinde kâin ve kış aylarında dahi su sıcaklığı 40 dereceyi bulan Ilıgöl, şimdilerde antipatik havanın etkisiyle yüzeyinin iri benzeri kısmı bankiz kaplandı. Gelişigüzel yıl binlerce domestik ve yabancı turisti ağırlayan kalderada günlerdir etkin olan antipatik gelgel dondurucu seviyelere ulaştı. Kalderada kar kalınlığı 20 santimetreyi bulurken, bünyesinde bulunan Ilıgöl ise sevimsiz havanın etkisiyle nazik aynı bölümü buzla kaplandı. Yaklaşık 1,2 kilometrekare yüzölçümüne erbap ve icap göl tabanından gerekse gölün çevresinden müdahil yunak sular cihetiyle kış aylarında 40, yaz aylarında ise 60 adım sıcaklığı mevcut Ilıgöl, içerisinde mineral maddenin az çok efdal olması ve kükürtlü yapısı ile birçok hastalığın tedavisinde kullanılırken, şimdilerde ise buz markajcı yüzeyi ile görenleri şaşkına çevirdi.

Kalderayı mülakat fail vatandaşlar, gördükleri görünüş karşısında hayran kaldı. Gölün yüzeyinde revan vatandaşlar ışık çekerek manzaranın tadını çıkardı. Bölgeyi görüşme fail vatandaşlar gördükleri dekor karşısında şaşkına döndüklerini dile getirerek, “Bizler burayı gezerken dikkatimizi çekici tıpkı olayla karşılaştık. Esasta şu dakika bulunduğumuz bölge hamam göl bölgesi. Maatteessüf sevimsiz havaların etkisiyle bu göl etkisini yitirmiş ve yüzeyi buz tutmuş. Bizler üstelik fotoğrafhane arkadaşlarla beraber Nemrut’u gezerken bu doğa harikası yeri fotoğraflarken bu görselle karşılaştık. Elbette havanın hangi kadar ağırbaşlı geçtiğini, ne kadar güç tıpkısı uzanım aldığını gördük. Gölün adı sıcak amma şu an maalesef buzlaşmış halde. Bizler üstelik foto çektik, arkadaşlarla beraber ziyaretimize devam edeceğiz” diyerek konuştu.

Share: