Kızı prematüre doğan doktor, minik Eylül’ü tedavi yolculuğunda yalnız bırakmadı

Kars’ta işyar olan ve kızı prematüre doğan hekim Serhat Özkan, 29 haftalık hastası minik Eylül’ün tedavisi üzere cankurtaran ile Kars’tan Erzurum’a yolculuk yaptı.

Kars’ın Digor ilçesine sınırlı Hisaryönü köyünde çobanlık yapan ağababa Tayfur ile eşi Sibel Kerekli’nin 29 haftalık kızları Eylül, bin 300 gram dünyaya geldi.

Kars Harakani Oran Hastanesinde Yeni Doğan Uzmanı Dr. Serhat Özkan kontrolünde kestirmece ayrımsız ay hastanede yatan minik Ilkgüz, burada muhtelif tedaviler aldı ve kısaca bin 700 gram oldu.

Eylül’ün, prematüre doğan bebeklerin retina tabakasında, sinirli alanlarda ortaya çıkan ve sinir hasarına kere açarak görme kaybına bozukluk olan rop (retinopati) hastalığı görülme riski bulunduğu belirlendi.

Tedavi edilmesi müstelzim Eylül, bu nedenle Kars’tan Erzurum’daki Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesine sevk edildi.

Kızı üstelik erkendoğan doğan Dr. Özkan, asıl Sibel ve Ilkgüz ile ambulansla yolculuk ederek, Ilkgüz’ün muktezi tedavileri almasına yardımcı oldu.

Ilkgüz, burada göz servisinde etüt kendisine Kars’a idraksiz dönecek.

Bakir Doğan Uzmanı Dr. Özkan, gazetecilere, erkendoğan doğan Ilkgüz’ün Kars’taki hastanede yaklaşık 1 mahiye kaldığını belirterek, “Tığ de anlaşılan tedaviler aldı ve biraz büyüttük. Şu anda bin 700 gram civarında.” dedi.

Özkan, Kars’taki şartların çokça ergonomik olmadığını anlatarak, şunları dile getirdi:

“Rop muayenesi dediğimiz çokça adi doğan bebeklerimize yaptığımız tıpkısı muayenemiz var. Onu ayn hekimlerimiz yapıyor. Onu da yapacak doktor burada elan deneyimli. Hem kırılan bir aktarım olduğu için hem da yeryüzü ufak tıpkı hatada çocuğu kaybetme riskimiz olduğu üzere Ilkgüz ile gelmek istedim. Prematüre doğan bebeklerin gözlerinde rop gelişebiliyor, bunun takibi koca. Eğer strateji edilmezse körlük gelişebilir, izleme edilirse önüne geçilebilir. O yüzden doğduktan benzeri kamer sonra pekâlâ bu takibin yapılması geçişsiz.”

Bu duyarlık cihetiyle Ilkgüz ile Kars’tan Erzurum’a karışmak istediğini nâkil Özkan, “Benim birlikte kızım 600 gram doğdu. berenarı bu hassasiyetlere vakıfım, o yüzden Ilkgüz ile geldim. Teferruatlı tıpkı proses, burada sondaj olacak gabi dönecek. 7-8 saatlik aynı proses. O yüzden gelmem akla yatkın evet diye düşündüm ve geldim.” diye niteleyerek konuştu.

Share: