KKTC Cumhur Reisi Tatar: “Anadolu Palikarya ikilisinin yaptığı çığırtkanlıktır”

Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhur Reisi Ersin Tatar, Erzincan Valiliğinde yaptığı açıklamada, “Küçük Asya Palikarya ikilisinin yaptığı çığırtkanlıktır” dedi.

KKTC Cumhur Reisi Ersin Tatar, Türk dünyasında heybetli bire bir yeri mevcut Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi’nin davetlisi olarak Erzincan’üstelik düzenlenen Arsıulusal Türk Dünyası Sempozyumu’na süzülmek üzere Erzincan’a geldi.

İstanbul üzerinden havayoluyla Erzincan’a gelen Tatar, Saika Akbulut Havalimanında Vali Mehmet Çalınmış ve şehir protokolü tarafından karşılandı.

Erzincan Valiliği önünde polis güçleri mangasını selamlayan KKTC Cumhur Reisi Ersin Tatar, Şeref Defterini imzaladı.

Vali Mehmet Kibrit’ı makamında müzakere fail Tatar elan sonra matbuat açıklamasında bulundu.

ABD’nin Cenup Küçük Asya Yönetimine karşı ambargoyu kaldırması sorusunu yanıtlayan Tatar, ” Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Defans Bakanı Hulusi Akar bunu cevaplandırmıştır. Biz biriz, tekiz, aynı milletin evlatlarıyız. Türkiye Cumhuriyeti ile Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti işbirliği bu bölgede çokça önemli. Nedeniyle filhakika 1974’ten bilahare Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kolordusu, Kıbrıs Türk Hazar Kuvvetleri yerine orada vazifesini sürdürmektedir. 40 bin askerimiz orada ve gerektiğinde 5 dakika sonradan çokça daha aşkın Mehmetçikte gönderilebilir. Filhakika kişi insanımız bilcümle Alperen. Mukavemetçi ruhumuzla bittabi gelişigüzel soy olaya hazırlıklıyız. Fakat tabi kim kimesne bu çağda ne çatışma lüzum ne cidal gerek. Ego hakeza bir şeyi bahsetmek bile istmiyorum. Kıbrıs Türk halkının gönlünden geçen Türkiye’nin gönlünden güzeşte bilcümle bu ihlallerin aynı uzlaşma formülüyle hak ve çıkarlarımızın korunması ve adalet, vicdan muhasebesiyle filhakika neyse onu yapmaktır.” dedi.

“Küçük Asya Yunan ikilisinin yaptığı çığırtkanlıktır”

Cumhur Reisi Tatar, Rum Yunan ikilisinin yaptığının çığırtkanlık olduğunu rapor ederek, “Anadolu Palikarya ikilisinin yaptığı çığırtkanlıktır. Rum Yunan ikilisinin yaptığı bana bakarak, benim değerlendirmem hele bu Rusya – Ukrayna savaşından bilahare Türkiye Cumhuriyeti’nin ortaya sâdır şişman potansiyeli, Türkiye’nin Cumhurbaşkanının liderliği, açtığı hububat koridorunun dünyadaki açlığı önlenmesi için yapılan girişimleri, bire bir mızıka bambaşka Türkiye Cumhuriyeti’nin attığı adımlarla, Yunanistan’ın bir bakımdan ezilmesiyle ve kıskanmalarıyla. Demin tabi hangi yapacaklar aynı mızıka oyunlara giriyorlar. Bu oyunların hiçbiri doyurucu değildir. Türkiye’nin gücüde, potansiyeli de bellidir. Bunlarında hangi olduğu bellidir. Aynı kez Kıbrıs’ın nüfusu anlaşılan, çapı galiba. Zımnında kime alın hangi kadar silahlanacaklar. Bunlar eğreti bir bando bana bakarak kendi halklarına ve siyasetlerine oynanan oyunlardır. Gelişigüzel iki tarafta da intihap var. Hem Yunanistan’üstelik hem Cenup Kıbrıs’ta intihap var önümüzdeki aylarda. Nedeniyle bağırsak politikaya müteveccih bire bir takım alınmalar cins. Onun için inanıyorum kim bilcümle bunlar geçicidir. Eke olan bizim bu coğrafyada varlığımızı sürdürebilmek için hem Türkiye Cumhuriyeti’nin potansiyelinin gelişmesi ve tıpkısı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin güçlenmesi. Benim bilcümle istek ve dileğim budur.” diye niteleyerek konuştu.

KKTC Cumhur Reisi Ersin Tatar, Il programının peşi sıra Kıbrıs gazileriyle tıpkısı araya geldi. Akşam ise “Türklük Ateşi” ünlü etkinliğe katılacak.

Yarın sabah, Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu’na katılacak olan Cumhur Reisi Tatar, “Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Gün Doğusu Akdeniz’deki Tarihî Önemi” konulu tıpkı konuşma verecek. – ERZİNCAN

Share: