KKTC Cumhur Reisi Tatar, gençlerle buluştu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Reisicumhur Ersin Tatar, “Türkiye yüzyıl atladı, büyük ve liyakatli devlet. Seçkin alanda insan kaynağıyla ve potansiyeliyle ve elde ettiği başarılarıyla bütün Türk devletlerine yan verebilecektir.” dedi.

Reisicumhur Tatar, Erzincan Binali Sebep Üniversitesi Kütüphanesi’nde, Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu kapsamında “Gençlik Buluşması” programında üniversiteli öğrencilerle tıpkısı araya geldi.

Tatar, DÜRÜST Öğür Genel Başkanvekili ve Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakallılar Heyeti Başkanı Binali Yıldırım’a hakeza önemli bir derinti yapılmasında ortaya koyduğu iradeden yağlık teşekkürname etti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, Türk Devletleri Teşkilatı’nda vadi alabilmesi için çalışmalarını Türkiye Cumhuriyeti’nin tamlık desteğiyle sürdürdüğünü belirten Tatar, değme sabık çağ muvasala ve bildirişim imkanlarıyla küresel dünyada Türk devletlerinin birbirlerine daha üstelik yakınlaştığını söyledi. Tatar, şöyle konuştu:

“Dolayısıyla yıllar önce Türk devletleri arasına konan protez engellerin ortadan kalkmasıyla, dünyadaki teknolojik imkanlarla imdi o engeller tamamen ortadan kalkmıştır, o bakımdan rağbet birliği içerisinde ikbal coğrafyasında bizlerin birbirine elan da yakınlaşması elbette birlik halklarımızın refahı ve mutluluğu üzere yetişkin ayrımsız bando adımların atılmasına şalter olmaktadır. Türk birliğine geldiğimizde yoz burada haddinden fazla iş olacak. 700 milyar dolarlık ticaret hacminin fakat 18 milyar doları kendi aramızda. Farklı o ticaret eksantrik memleketlerle yapılmaktadır. Dolayısıyla inşallah önümüzdeki yıllarda Türk Devletler Teşkilatı’nın elan da yakınlaşmasıyla alınacak olan ortak kararlarla bu var olan ticaret hacmi, bu izzet teşkilatı içerisinde, Türk soyundan ve geleneklerinden gelen devletlerin gelişigüzel ticaret yapmalarına müteveccih, yani birbirimizi tercih etmek vasıtasıyla…”

KKTC’de cumhurbaşkanı olmanın kendisi için haysiyet olduğunu dile getiren Tatar, kendisi üzere koca olanın anavatanı Türkiye Cumhuriyeti ile milli siyasette birlikte çalışabilmek olduğunu kaydetti.

Tatar, Türkiye’nin önemine değinerek, şöyle devam etti:

“Dünyayı birçok öğün gezmiş biri ve oldukça bu işleri bilen biri yerine Türkiye Cumhuriyeti’nin liderliğinde ve önderliğinde bütün Türk devletlerine haddinden fazla heybetli imkanlar verilebilecektir. Zaman Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne seçme alanda kere göstermektedir. Çünkü Türkiye çağ atladı, nazik ve muvaffakiyetli oran. Seçkin alanda koca kaynağıyla ve potansiyeliyle ve elde ettiği başarılarıyla hep Türk devletlerine cephe verebilecektir.”

Programa, Erzincan Valisi Mehmet Çalma, DÜRÜST Öğür Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Belgit Çakırdoğan, Erzincan Binali Sebep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uzun Akış, MHP Genel Komutan Başdanışmanı ve Ankara Hacı Saraka Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruhsal Ersoy ve öğrenciler katıldı.

Share: