KKTC Cumhur Reisi Tatar, Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu’nda konuştu: (2)

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Yeni siyasetimiz, hâkim akreditasyon ve kıymet ulusal yontu dediğimiz bu eskimemiş haklarımızın yani 1960 Anlaşması’ndan kaynaklı haklarımızın tescil edilmesiyle ancak esasen resmi olarak müracaat masasına döneceğimizi, Türkiye’mizin da bütün desteğiyle bilcümle dünyaya haykırmış durumdayız.” dedi.

YANLIŞSIZ Tümen Umumi Başkanvekili ve Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakallar Heyeti Başkanı Binali Sebep’ın himayelerinde, Türk Devletler Teşkilatının Aksakallar Konseyi ile Hars ve Turizm Bakanlığının desteklediği Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı Açılışı ve Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu yapıldı.

Üniversitenin Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kurultay ve Kültür Merkezi Türkistan Salonu’nda planlı programın açılışında mütekellim Tatar, Kıbrıs’ta bilcümle olayları yakından izlem ettiklerini söyledi.

“Hep hayalleri, hala henüz Kıbrıs’ın benzeri Grek adası olmasıdır. Gün gelip Türkiye’nin çekilmesi ve meydanın yersiz kalmasıyla Yunanistan ile müttefikleriyle oradaki cebin zihniyetin orada bilgili olması fon ediliyor.” diyen Tatar, Türk Devletler Teşkilatının önemini vurguladı.

Tatar, “Bizlerin rağbet ve anahtar birliği, benzeri ırktan gelmemiz ve istek dünyasının insanları yerine bizlerin türe ettiği, oradaki millî çıkarlarımızın korunması ve devamıdır.” dedi.

Milli ve iri aynı meselenin ortamında olduklarını anlatım fail Tatar, “Yeni siyasetimiz, hâkim müsavat ve kıymet millî heykel dediğimiz bu eskimemiş haklarımızın yani 1960 Anlaşması’ndan kaynaklı haklarımızın tescil edilmesiyle ancak gene resmi adına müzakere masasına döneceğimizi, Türkiye’mizin da birlik desteğiyle hep dünyaya haykırmış durumdayız. Bu, çok önemliydi çünkü tığ birlikteyiz. O büyüklüğünde önemlidir. Nedeniyle eskimemiş yöntem iki hükümran devletin hareket birliğiyle Kıbrıs’ta ayrımsız anlaşmanın olabileceğidir.” diyerek konuştu.

Tatar, mücadelelerinin teferruatlı yıllardır sürdüğünü, girişim girişim doğruluk ettikleri noktada arsıulusal toplumun Kıbrıs’ın gerçeklerini görebileceğine inandığını vurguladı.

Bir anlaşmanın olabilmesi üzere gerçeklere bakılması gerektiğini anlatan Tatar, “Gerçeklere baktığınızda Kıbrıs’ta 60 yıldır iki ihtişam vardır.” dedi.

Tatar, 1963’ten sonra Kıbrıslı Türklerin, katliamların arkası sıra öz devletlerini kurduğunu belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“O büyüklük, girişim girişim deminden Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yerine bitmeme etmektir. Onun için hâkim denklik ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Kıbrıs Türk halkı yaşamını devam ettirmeli. Orada Türk Devletler Teşkilatının tıpkı etkili üyesi kendisine inşallah önümüzdeki yıllarda Türk bayraklarının gönderde dalgalandırıldığı ve Türk halkının mutlak, bağımsız ve buyuru haklarıyla yaşamını sürdürebileceği tıpkısı yurt toprağı olmaya devam etmelidir. Zaman bu toplantıyı ihtimal de kaydedecektir çünkü bu toplantıda mehabetli konuşmalar olacaktır. Buradaki konuşmalar, değerlendirmeler kesinlikle bize ilham kaynağı olacaktır. İşte esin kaynağı olarak bizleri daha bile yükseltmek ve bizlerin yakınlaşmasıyla özellikle bu iletişim çağında ulaşımla ve seçkin nev sosyal ve genel ağ eliyle o kadar yakınlaşmışsınız kim çıktı Türk Devletleri Teşkilatının muvaffakiyetli olmaması için tek sebep kalmamıştır zira hep engeller kalkmıştır.

76 yıl önce o engeller bizi şu büyüklüğünde sene sonra artık teknolojik gelişmelerle aynı araya getirmiş ve bizlerin rağbet birliği ve coğrafyası öyle benzeri daralmış ve mümasil mevrut kim artık o birlikteliği henüz birlikte ululamak, bizlerin birlik ve beraberlik içerisinde yaşadığımız herhangi bir yerde hayatın, egemenliğin, bayrağın, yurt sevgisinin, milletin, elan kocaman noktada bizleri birleştiren benzeri öge olarak bizlerin güç kaynağı olmaya devam edecektir.”

Konuşmaların arkası sıra katılımcılara onurluk verildi.

Programa 43 ülkeden yaklaşık 800 uzman öğretim üyesi ve Aksakallar Heyeti üyeleri katıldı.

Programın arkası sıra katılımcılar, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Sarayı’ndeki Tutkun Fuaye alanında bulunan “Gösterici, Statü, Foto ve Seramik Sergisi”nin açılışını yaparak eserleri inceledi. Reisicumhur Tatar, burada döner kebap haline getirilen Erzincan gayda peynirini kesti.

Programa Ilbay Mehmet Aşıramento, SELIM Öğür Erzincan milletvekilleri Süleyman Karaman ve Hüccet Çakır, DOĞRU Tümen İstanbul Mebus Serkan Saraka, Erzincan Belediye Reisi Bekir Aksun, MHP Umumi Başbuğ Başdanışmanı ve Ankara Hacı Hezel Veli Üniversitesi Akademisyen Prof. Dr. Tinsel Ersoy, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

(Bitti)

Share: