KKTC Reisicumhur Tatar: “Rum Palikarya ikilisinin yaptığı çığırtkanlıktır”

– KKTC Cumhur Reisi Tatar: “Anadolu Yunan ikilisinin yaptığı çığırtkanlıktır”

ERZİNCAN – Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Erzincan Valiliğinde yaptığı açıklamada, “Anadolu Palikarya ikilisinin yaptığı çığırtkanlıktır” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türk dünyasında koca tıpkısı yeri kâin Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi’nin davetlisi adına Erzincan’üstelik planlı Arsıulusal Türk Dünyası Sempozyumu’na gelmek üzere Erzincan’a geldi.

İstanbul üzerinden havayoluyla Erzincan’a mevrut Tatar, Sebep Akbulut Havalimanında Ilbay Mehmet Arak ve site protokolü marifetiyle karşılandı.

Erzincan Valiliği uğrunda polis güçleri mangasını selamlayan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Haysiyet Defterini imzaladı.

Ilbay Mehmet Aşıramento’ı makamında görüşme eden Tatar elan sonradan matbuat açıklamasında bulundu.

ABD’nin Cenup Rum Yönetimine cebin ambargoyu kaldırması sorusunu yanıtlayan Tatar, ” Türkiye’nin Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Defans Bakanı Hulusi Akar bunu cevaplandırmıştır. Biz biriz, tekiz, benzeri milletin evlatlarıyız. Türkiye Cumhuriyeti ile Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti işbirliği bu bölgede haddinden fazla balaban. Zımnında filhakika 1974’ten sonra Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kolordusu, Kıbrıs Türk Sulh Kuvvetleri namına orada vazifesini sürdürmektedir. 40 bin askerimiz orada ve gerektiğinde 5 dakika sonradan çokça elan aşkın Mehmetçikte gönderilebilir. Doğrusu zat insanımız bilcümle Derviş. Mukavemetçi ruhumuzla tabii değme türlü olaya hazırlıklıyız. Fakat tabi ki kimse bu çağda ne arbede lazım ne cidal lüzum. Ego böyle bir şeyi temas etmek bile istmiyorum. Kıbrıs Türk halkının gönlünden güzeşte Türkiye’nin gönlünden geçen bütün bu ihlallerin tıpkısı neva formülüyle adalet ve çıkarlarımızın korunması ve adalet, vicdan muhasebesiyle zaten neyse onu yapmaktır.” dedi.

“Anadolu Yunan ikilisinin yaptığı çığırtkanlıktır”

Cumhur Reisi Tatar, Küçük Asya Palikarya ikilisinin yaptığının çığırtkanlık olduğunu tabir ederek, “Rum Yunan ikilisinin yaptığı çığırtkanlıktır. Anadolu Palikarya ikilisinin yaptığı bana bakarak, benim değerlendirmem alelhusus bu Rusya – Ukrayna savaşından sonraları Türkiye Cumhuriyeti’nin ortaya çıkan nazik potansiyeli, Türkiye’nin Cumhurbaşkanının liderliği, açtığı hububat koridorunun dünyadaki açlığı önlenmesi amacıyla yapılan girişimleri, bire bir mızıka ayrıksı Türkiye Cumhuriyeti’nin attığı adımlarla, Yunanistan’ın bire bir bakımdan ezilmesiyle ve kıskanmalarıyla. Demin bağımlı ne yapacaklar tıpkı topluluk oyunlara giriyorlar. Bu oyunların hiçbiri doyurucu değildir. Türkiye’nin gücüde, potansiyeli bile bellidir. Bunlarında ne olduğu bellidir. Bire Bir misil Kıbrıs’ın nüfusu muhtemelen, çapı galiba. Nedeniyle kime alın ne kadar silahlanacaklar. Bunlar arızi aynı bando bana göre öz halklarına ve siyasetlerine oynanan oyunlardır. Rastgele iki tarafta birlikte seçim var. Hem Yunanistan’bile hem Cenup Kıbrıs’ta intihap var önümüzdeki aylarda. Nedeniyle bağırsak politikaya müteveccih benzeri bando alınmalar cins. Onun amacıyla inanıyorum kim bütün bunlar geçicidir. Yetişkin olan bizim bu coğrafyada varlığımızı sürdürebilmek için hem Türkiye Cumhuriyeti’nin potansiyelinin gelişmesi ve ayrımsız zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin güçlenmesi. Benim hep talep ve dileğim budur.” diyerek konuştu.

KKTC Reisicumhur Ersin Tatar, Valilik programının arkası sıra Kıbrıs gazileriyle tıpkısı araya geldi. Akşam ise “Türklük Ateşi” adlı etkinliğe katılacak.

Yarın sabah, Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu’na katılacak olan Cumhurbaşkanı Tatar, “Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Doğu Akdeniz’deki Tarihsel Önemi” konulu bir konuşma verecek.

Share: