KKTC’de 1974’te Rumlar marifetiyle martir edilenler anıldı

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Muratağa, Sandallar ve Atlılar köylerinde 1974’te Rumlar vasıtasıyla şehit edilenler düzenlenen törenlerle anıldı.

Muratağa-Sandallar Şehitliği ve Atlılar Şehitliğinde düzenlenen törenlere, KKTC Cumhur Reisi Ersin Tatar, Cumhuriyet Altını Meclisi Başkanı Metin Yol Yordam, bakanlar, milletvekilleri, Kıbrıs Türk Hazar Kuvvetleri Komutanı Ferik Sezai Öztürk, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Kip Topaloğlu, Muratağa, Atlılar, Sandallar Şehitlerini Yaşatma Derneği Başkanı Ahmet Aşır, Şehit Aileleri ve Sökel Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan ve şehit yakınları katıldı.

Çelenklerin konulmasıyla başlayan tören, ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme etti.

Şehitlikler ziyaret edilirken dualar edildi. Törende, martir torunu Ayşe Güler Atak aracılığıyla bir koşuk de okundu.

Cumhurbaşkanı Tatar, Muratağa-Sandallar Şehitliği’ndeki törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk’ünün çokça acılar çektiğini, şüheda verdiğini fakat Muratağa, Sandallar ve Atlılar’da yaşananların bambaşka benzeri görüngü olduğunu söyledi.

Çocuk, avrat ve yaşlıların katledilerek, şişko halde gömüldüklerini hatırlatan Tatar, bu olayların unutulmasının benzer olmadığını, unutturulmaması gerektiğini belirtti.

Tatar, şehitlere olan borcun, devleti yüceltmek, Kıbrıs Türk’ünün kazandığı bağımsızlık, özgürlük ve egemenliği gitmek olduğunu söyleyerek, şehitlerin mücadelesinden “istiklal, hürriyet ve mehabet” doğduğunu kaydetti.

1974’teki Kıbrıs Sulh Harekatı’nın 2. safhasıyla Kıbrıs’ta kullanılmamış sınırların çizildiğini ve Ada’da kullanılmamış tıpkısı dönemin başladığını vurgulayan Tatar, Ada’da fakat hâkim muadele temelinde, iki kurumsal yapının hisse senedi birliğine dair bire bir anlaşmanın gibi olabileceğini, bunu kül acun ile paylaştıklarını belirtti.

Tatar, şehitlere mükellefiyetlerinin, “yıpranmamış nesillere, hür, bağımsız, özgür ve egemenliği ile yaşayabilen tıpkı yurt benzeri izzet artırmak” olduğunu anlatım etti.

Kıbrıs Küçük Asya basınında Kıbrıslı Türklerin katledilmeleriyle ilgilendiren yerine “cezalandırılmayan cinayetler” başlığıyla haberler yayınlandığına işaret eden Tatar, bu katillerin kimler olduğunun bilindiğini, söz konusu cinayetlerin Konfedere Milletler’in gözü önünde, Kıbrıslı Anadolu polis güçleri ve askerler yoluyla işlendiğini ancak bunların yargıya götürülmediğini veya götürülemediğini, bundan utanmaları gerektiğini kaydetti.

“İnsanoğlunun hakeza tıpkı ıssızlık yapabileceğini düşünmemiştim”

Muratağa, Atlılar, Sandallar Şehitlerini Yaşatma Derneği Başkanı Aşır, bahis konusu köylerde işlenen cinayetlere ilgilendiren konuşmasında, “İnsanoğlunun böyle aynı yalnızlık yapabileceğini düşünmemiştim.” diyerek, yaşanan olayları gelecek nesillere ikna etmek gerektiğini ve okullarda andıran tarihin öğretilmesinin majör olduğunu kaydetti.

Muratağa, Sandallar ve Atlılar’daki katliam

Kıbrıs’ta 14 Ağustos 1974’te Anadolu askerleri ile yandaki köylerden mevrut Anadolu fanatiklerden oluşan ayrımsız ekip, Muratağa, Sandallar ve Atlılar adındaki 3 Türk köyüne saldırmış, 126 Kıbrıslı Türk’ü karye meydanında toplayarak, direnenleri önceki aşamada, idraksiz kalanları ise araçlara bindirip katliam çukuruna gömerek öldürmüştü.

Burada martir edilenler, yeryüzü genci 16 günlük Selden Büyük Üstün, sunma yaşlısı ise 95 yaşındaki Hüseyin Osman tevessül etmek amacıyla çoğu avrat ve çocuktan oluşuyor.

Kıbrıs’taki Kayıp Şahıslar Komitesi, 1963-1974 yıllarında kaybolma olarak listelenen kişilerin cenazelerinin gömüldükleri yerlerden çıkarılması, kimliklerinin belirlenmesi ve yakınlarına reddetme edilmesi amacıyla icraat yürütüyor.

Icra Vekili Akaret, Bosna’da şehitliği ülfet etti

Vekil Dönmez’den Bakü’deki şehitliklere müzakere

 

Share: