Kocaeli’de 17 sene evvel 2 kişiyi öldürmekle suçlanan sanık bilgili karşısında

Kocaeli’üstelik 17 sene geçmiş 2 kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle karşı sorun açılan sanığın yargılanmasına başlandı.

Kocaeli 3. Aheste Ukubet Mahkemesindeki duruşmada, mevkuf maznun N.E, öldürülmüş Hasan Atımcı’ın çocukları ile canip avukatları amade bulundu.

Sanık N.E. savunmasında, hakkındaki suçlamaları reddederek, olay günü kendisi, Hasan Atımcı, Süleyman Acar ve T.O’nun, Hallaç’ın aylı miktarda parası olduğunu ve hayvan almak istediğini söylemesinden sonradan yola çıktıklarını söyledi.

Arabayı Atımcı’ın kullandığını, T.O’nun yolu tanım ettiğini ifade fail sanık, kendisinin da sâri koltuğunda oturduğunu kaydetti.

Sanık, çalılık alanda durduklarını, Atımcı, Acara ve T.O’nun abdesthane ihtiyaçlarını vira etmek, kendisinin bile akşam namazını kılmak için arabadan indiğini anlattı.

Çevrede kuyu kabilinden yerler olduğunu nâkil maznun, T.O’nun bu yerleri göstererek, “Buralarda gömü arayacağız, hepinizi fakirlikten kurtaracağım.” dediğini argüman etti.

Yola devam etmelerinin arkası sıra 10 dakika sonra yavaşladıklarını dile getiren maznun, şöyle bitmeme etti:

“Araba içerisinden cebe sesi duyuldu. Hangi oluyor diye Hasan Atımcı ile birbirimize baktık. Açacak bu esnada durmuştu, kendimi dışarı attım. Hasan birlikte dışarı imdi. Geldiğimiz yöne akıllıcasına kaçmaya çalışıyordu. 5-10 girişim atmadan T.O. yetişti. T.O, Hasan’a çığlık etti. T.O. silahla dönüp bana akıllıca koşmaya başladı. Bana, ‘Sen benim kardeşimsin.’ dedi. Ben sürekli ‘Sen ne yaptın?’ diyordum. Sonrasında bana, ‘Yardım deri Hasan’ı çekelim.’ dedi. Ego arkalama etmedim. T.O, Hasan’ı yerde sürükleyerek dereye akilane çekti. Orada şarampol vardı. Hasan Atımcı’ı ve Süleyman Çevik’ı şarampole yuvarladı.”

Ardından T.O. ile arabaya bindiklerini tamlayan sanık, İstanbul’a giderken boş bire bir yerde durduklarını, T.O’nun araçta olan kanları bezle temizlediğini söyledi.

Aracı Gebze civarında öğün üstünde benzeri spor tesisinin önünde bırakarak, oradan ayrıldıklarını anlatan sanık, “Ayrılmadan evvel T.O. bana, ‘Ailen var, ikimiz da birbirimizi tanıyoruz. Kimseye aynı madde söylemezsek bu görüngü kapanır, zaten doğruluk ettiklerini buldular.’ dedi.” ifadesini kullandı.

Sanık, olayda makbul silahın kendisine ilişkin olup olmadığını bilmediğini belirterek, emlakçılık işi yaptığını, iş hesabına silahla mevrut müşteriler olduğu amacıyla olaydan kısaca 2 kamer önceki namına zırh aldığını belirtti.

Sanık N.E, “Silahı bırakacak kimseyi bulamayınca silahı T.O’ya verdim. Olaydan sonraları İstanbul’a taşınırken T.O’ya verdiğim silahı köylü aldım. Ayrımsız yıl sonraları silahı kaybettim. O dönemde meccanen çekten hapishane cezam vardı. Bu yüzden silahımın kaybolduğuna dayalı bir ihbarda bulunamadım. FETÖ’den tutuklu kaldım amma ukubet almadım. Üzerime atılmış suçu akseptans etmiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Mahkeme heyeti, sanığın mevkufiyet halinin devamına değişmeyen vererek, duruşmayı 21 Mabeyin’a erteledi.

Olayın geçmişi

Faili belgisiz kıya dosyalarını baştan ele kayran İl Güven Müdürlüğü Asayiş Şubesi Cinayet Kesim Amirliği ekipleri, 15 Meyan 2005’te Sepetçiler köyü Taşocakları mevkisinde ormanlık alanda tabancayla vurularak öldürülmüş Hasan Hallaç ile Süleyman Çevik’ın katil zanlılarının yakalanması üzere çalışma yaptı.

Cingöz tartı bölgesinde mütezayit cinayet mahalli ve delilleri baştan gözden nâkil grup, maktuller ile gelişim ilişkileri kâin N.E. ve 2020 yılında esenlik sorunları zımnında öldüğü anlaşılan T.O’nun cinayeti gerçekleştirmiş olabileceklerine dayalı bilgilere ulaştı.

Polis, Çeltek ve Düzce’de 6 Ocak’ta gerçekleştirdiği senkronik operasyonda, N.E’nin beraberinde olaya karışma oldukları melhuz 2 şüpheliyi gözaltına aldı.

FETÖ üyeliği iddiasıyla henüz önceki 12 kamer cezaevinde kaldığı belirlenen ve işlemlerinin arkası sıra Kocaeli Adliyesine sevk edilen N.E. çıkarıldığı gözcü sulh ukubet hakimliğince tutuklanmış, farklı 2 çirkin ise emniyetteki işlemlerinin arkası sıra serbest bırakılmıştı.

Share: