Kocaeli’de “Foto Teknolojileri Müzesi” açıldı

Kocaeli’de açılan Fotoğraf Teknolojileri Müzesinde, geçmişten günümüze fotoğraf makinalarının teknolojik ve fonksiyonel gelişimi 310 foto makinası ve yüzlerce yardımcı çıngı ile ziyaretçilere sunuluyor.

Geçtiğimiz sene 86 yaşında hayatını kaybeden fotoğrafçı İlker Kumral’ın yıllardır evinde biriktirdiği fotoğraf makinaları ve ekipmanları Kocaeli Büyükşehir Belediyesi eliyle hizmete açılan Fotoğraf Teknolojileri Müzesinde sergileniyor.

Geçmişten günümüze foto makinalarının gelişen teknolojiyle yaşadığı değişim seçkin ayrıntısıyla ziyaretçilere sunuluyor.

Açılışta konuşan fotoğrafçı İlker Kumral’ın oğlu Nabi Derece Kumral, babasının hayalinin gerçekleştiğini anlatım ederek ” Kendisinin arzusu böyle tıpkı müzeyi Kocaeli’ne ihsan etmekti. Şu an köken oldu. Böyle benzeri müze bir tane başına olmadı. Büyükşehir Belediyesinin katkıları çokça şişman diyebilirim. Keşke babam de hayatta olsaydı burayı görseydi” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ise müzede tarihe tanık olunacak parçaların bulunduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Buraya dair hayalimiz, buranın koca aynı kültür hafızası olmasıdır. yavaş yavaş oraya gidiyoruz. Bu şekil parmakla gösterilen bir saha olacak. Müzemiz 320 metrekare alana sahip, eskiden bura basımevi şefliği binası adına kullanılıyormuş. Müzede 310 foto makinası ve makinalara havari parçalar bulunuyor. Objektif, süzek ve flaş kabil parçalar müzemizde düz alıyor. Beribenzer çağ alanına tanık olunacak unsurlar var. İlker Kumral’ı adlandırmak istiyorum. O olmasaydı zaman böyle iyicene ayrımsız birlikteliği paylaşma imkanımız olmayacaktı.”

Konuşmaların peşi sıra kurdele kesimi ile müzenin açılışı yapıldı.

Share: