Komana Antika Kenti’nde bu seneki kazı çalışmaları tamamlandı

Tokat’ta, Komana Pontika Antika Kenti’nde bu yıl hesaplı hafriyat çalışmaları sona erdi.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Burcu Erciyas, AA muhabirine, bu yıl kazı çalışmalarını Hamamtepe bölgesinde sürdürdüklerini söyledi.

Bu yıl antika kentte 40 dönüş mesai yaptıklarını belirten Erciyas, “6 ülkeden katılımcımız oldu. Bilgi insanları bize katılarak, kazıda çıkardığımız eserleri değerlendirdi. 12 şahsiyet bilimsel gök bilimi ve 15 iştirakçi ile çalışmalarımızı sürdürdük. 2022 yılında hedeflediğimiz tamlık çalışmaları gerçekleştirdik. Bu sene 45 günce mücahede yürüttük.” dedi.

Komana Pontika Antika Kenti

Kaynaklara bakarak, Mitridat Krallığı’nın yönetiminde eke tıpkısı kültür sarayı olan ve Roma İmparatorluğu döneminde de özerkliğini esirgeyici Komana Pontika, Küçük Asya tanrısı Ma’ya adanmış mukaddes aynı alandı. Tıpkısı zamanda tecim merkezi olan toprak, o dönemde kutsi alanda planlı festivaller, zengin muamele yeri ve kenti çevreleyen mübarek arazisiyle Küçük Asya’nun tam bölgelerinden ziyaretçi çekiyordu.

ODTÜ ve TÜBİTAK tarafından bile desteklenen Komana Pontika Arkeolojik Araştırma Projesi, Orta Karadeniz Bölgesi’nin mutat çağ kenti Komana Pontika’nın konumunu sınırlamak ve site dokusunu sezmek için 2004 yılında uygulamaya konulmuştu.

Gümenek Hamamtepe bölgesindeki satıh araştırmalarının ardından antika kentin periyot yüzüne çıkartılması üzere hafriyat çalışmaları başlatılmıştı.

Share: