Komutan Dündar, Giresun’daki sempozyumda konuştu

Firez ve Turizm Bakanlığı himayesinde, Giresun Üniversitesi ev sahipliğinde planlı ” Gün Doğusu Karadeniz’bile Zalim İşgali ve Harşit Savunması” sempozyumuna Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar bile konuşmacı olarak katıldı.

Firez ve Turizm Bakanlığı’nın beraberinde 12 kurum ve üniversite eliyle katkı sağlanan sempozyumda 3 devir boyunca 4 celse gerçekleştirildi. Katılımcı akademisyenler ve alanında ehlivukuf isimlerin lokma yaptığı sempozyumun kapanış oturumunda mütekellim Osmangazi Belediye Reisi Mustafa Dündar bile “göçmen” denildiğinde genel olarak “Balkanlardan gelenler” kendisine bilindiğini gördüklerine bel ederek, “Konumuz Şark Karadeniz’dahi Moskof işgali neticesinde oluşan göçmenlik hareketi ve muhacirliğin gerçekte sadece Balkanlara mahsus olmadığı, bir nice bölgede muhacirliği tığ Türklerin, Müslümanların yaşadığını görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bursa’nın muhacir şehri ve asıl kucağı kabil olduğunu dile getiren Başkan Dündar, kentin Balkanlar’dan, Kafkaslar’dan ve Anadolu’nun ayrımlı yerlerinden kafile aldığını aktardı. Dündar, evvelce Rusya’nın genişlemesinden kaynaklı barhana hareketi yaşandığını anımsatarak, “1859-1879 yılları arasında Kafkasya’yı 2 milyon sevimli ayrılma etmiştir. Bu göçler sırasında kısaca 300 bin Mutekit maktul, 1,5 milyon dirilik bile Osmanlı topraklarına sığınmıştır. 1878-1908 döneminde Bursa’dahi iskan edilen Katliam ve Kafkas göçmenlerinin sayısı 50-60 bin arasındaydı. 1892 yılı kayıtlarına göre Bursa’ya atıf edilen muhacir sayısı ise 168 bin 28 gönül. Bu dönemde Bursa’birlikte iskan edilen göçmenlerin yaklaşık yüzdelik 34’ünü Katliam ve Kafkasya’dan gelen göçmenler oluşturmaktadır.” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların arkası sıra sempozyumun koordinatörü Ömer Erdoğan marifetiyle akıbet bildirgesi okundu. Elan bilahare ise medya tanıtım son bildirgesi imza töreni yapıldı. – BURSA

Share: