Komutan Keleş, Kdz. Ereğli’nin yer olmasını istedi

DOĞRU Tümen Sakarya Saylav Recep Uncuoğlu, Kdz. Ereğli Ticaret ve Endüstri Odası (TSO) Umumi Heyet Başkanı Aslan Bahadır’i konuşma etti.

DÜRÜST Öğür Kdz. Ereğli kaymakamlık teşkilatı aracılığıyla gerçekleştirilen “2023’e Makul Şehir Buluşmaları” programına katılan DOĞRU Tümen Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu birlikte SELIM Tümen Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Sililik Bozkurt, İl Genel Meclis Başkanı Nejdet Karaveli ve il umumi meclis üyeleri, Kdz. Ereğli TSO Başkanı Aslan Bahadır’i makamında ziyaret etti.

Ziyarette mevcut OSB’bile ki çalışmalar, 2. OSB’nin kurulması, mahpus balıkçılığı, tersanelerde devam fail sorunların çözümü, TSO üyesi bağan ciroya cemaat esnafların esnaf kefalet kooperatifleri aracılığı ile sunulan kredilerden yararlandırılması kabilinden konuları gündeme getiren Bahadır, Kdz. Ereğli’nin birlikte il olmasını istedi.

Kdz. Ereğli’nin temas yönüyle kıvrak bire bir potansiyele erbap olduğunu ve il olmayı hak ettiğini tamlayan Bahadır “Kdz. Ereğli ekonomiye sağladığı melfuf değer, etkin sayısı, nüfusu, mektepli sayısı ile Zonguldak ilinin yüzde 35-40’ını oluşturmaktadır. Bire Bir haddinden fazla posta gündeme gelen ülke sayısının artırılması ile ait, Kdz. Ereğli’nin birlikte memleket olma beklentisi bitmeme etmekte. Kdz. Ereğli kıpırdak benzeri endüstri kenti. Maalesef düzen noktasında benzeri esbak umumi seçimlerde Kdz. Ereğli namevcut sayıldı. Bunun tıpkısı sonraki seçimlerde benzeri şekilde olmasını istemiyoruz.” dedi.

Mebus Uncuoğlu’na Kdz. Ereğli’ye kurmayı planladıkları 2. OSB konusunda diyar tarım müdürlüğü ile yaşadıkları sorunu anlatan Keleş, şunları söyledi: “Kdz. Ereğli Tevhit sanayi bölgesini gezdiniz. 58 lime parselimiz, 2350-2400 istihdamımız var. Bu istihdamımız yıpranmamış yapılan yatırımlarla 3500-4000’i bulacak. Ama şöyle aynı sorunumuz var, Ereğli’dahi deseniz kim cebimde 100 milyon euro paramız var. Ayrımsız asıl bulduk, yatırımcıda var amma maalesef tahsis edebileceğimiz 100 dönümlük ayrımsız sanayi parselimiz namevcut. 2.OSB yapmak üzere Ereğli, Alaplı OSB’nin hızlı hızlı yanı başında alanı belirledik, bunula ilgili çalışmalarımız sürüyor. Devlet’in 11 bakanlığından cevaz aldık, vakit kaybetmeden tarım bakanlığından toprak analizleri ile ilişkin son alamıyoruz. Bura birinci sınıf ekincilik arazisidir yada değildir ve kaçıncı sınıftır? İl ekincilik müdürlüğümüz bunu söyleyemiyor. Bunu gelişigüzel noktada şikayet girmek durumundayım. Zira bu benim şahsıma lazım değil amma bu şehre, bu şehirde etkili insanlara lazım. Sizinde bahsettiğiniz kabilinden ülkemizin uğrunda 10-15 sene bire bir üretim fırsatı var. Bu fırsatı ıskalamamamız geçişsiz. Kdz. Ereğli çipo çeliği, tersaneleri, TTK’sıyla ateş parçası aynı kent. İlk 500 uran kuruluşu ortada üç firmamız var. Bire Bir kaç sene içerisinde bu kopya dahada artacaktır. Devletimizin akıbet açıkladığı esnaf kefillik kooperatfileri marifetiyle sağladığı krediler var. TSO’ya unsur olan oldukça ölçekli esnaflarında bu kredilerden yararlandırılması için amme bankaları umumi müdürlüğü yasal düzenleme yapılması gerektiğini anlatım etti. Bu Türkiye’nin değme durumunda uygulanan olan bir dava. 5 kıta kamyonu olan taşımacı arkadaşımız bu kredilerden faydalanabiliyor. Eskiden TSO’ya organ olmuş benim bakkal üyem faydalanamıyor. Yararlanamadığı amacıyla işini büyütemiyor. Bunun önünün açılması lazım. Buda ancak bire bir ciro kriteri ile olabilecektir. Bunun yanı sıra zonguldak’ta 5 görüş ile gelişigüzel Kdz. Ereğli’birlikte mahpus balıkçılığını hayata geçirmek istiyoruz. bununla ilgili ekincilik bakanlığından sığa ile ilişik sorunumuz çözdük. Yaklaşık 20 bin tonluk ayrımsız yetenek buraya alınacak. Gökkuşağı orjinli Türk Somonu’nu burada yetiştirebileceğiz. Türkiye’nin su ürünleri ihracatı 2 milyar dolar ve biz Zonguldak kendisine buradan sıfır hisse alıyoruz. 20 bin tonluk ayrımsız üretimde bize 120 milyon dolarlık aynı ihracat kapasitesi yapacak. Tarım bakanlığı izin verdi, Turizm ve Eriştirme Bakanlığı’nda 1-2 yazımız kaldı. Bahsettiğimiz 120 milyon dolar ihracatın beraberinde bin 200 kişide eş istihdamı söz konusu. Ben ziyaretiniz amacıyla teşekkürname şayan, çalışmalarınızda başarılar dilerim.”

DÜRÜST Fırka Sakarya Saylav Recep Uncuoğlu, Kdz. Ereğli TSO Başkanı Arslan Batur ve yönetimine çalışmalarında başarılar dilerken, namına aktardığı konuların takipçisi olacaklarını ifade etti.

Ziyarette Kdz. Ereğli TSO Meclis Başkanı Tasin Tanyıldız, Divan Komutan Yardımcısı Zor Ünlü, Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Çaygeç, SELIM Fırka 22 ve 23. Aktarılma Zonguldak Saylav Fazlı Erdoğan’da vadi aldı. – ZONGULDAK

Share: