Konya Büyükşehir’den “Tarihi Bedesten Ahzüita Günleri”

Konya Büyükşehir Şehremini Uğur İbrahim Altay, 12-14 Ağustos tarihleri arasında “Tarihi Bedesten Aksata Günleri” düzenleyerek hem ticaretin canlanmasına hem de unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin tanıtımına yardım sağlayacaklarını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Konya Bedesteninde ekonomik hareketliliği canlandırmak için “Tarihi Bedesten Aksata Günleri” düzenliyor. Konya Büyükşehir Belediye Reisi Amaç İbrahim Altay, Türkiye Selçuki Devleti’ne başkentlik eden Konya’üstelik, Romalılardan Selçuklulara, Osmanlı’dan günümüze binlerce almanak geçmişe eş Bedesten Çarşısı’nın Konya’nın kalbi durumunda olduğunu belirterek, bu büyük merkezin tanıtımı ve ticarete ulama sağlanması amacıyla Tarihi Bedesten Aksata Günleri düzenlediklerini söyledi. Tarihi Bedesten Aksata Günleri’nin 12, 13 ve 14 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirileceğini belirten Başbuğ Altay, bu çerçevede haddinden fazla sayıda aktiflik düzenleyeceklerini ve esnafın da bu günlere hususi indirimler yapacağını duyurdu. Komutan Altay, tüm Konyalıları ve şehri görüşme eden misafirleri Tarihi Bedesten Ahzüita Günleri’ne çağırma etti.

Ziyaretçilerin yol uğrağı noktası olacak

İlk posta düzenlenecek etkinlik çerçevesinde 180 bin metrekareye yakın ilişkin alanda oturmuş, 2 bin 687 dükkan ve 7 caddeden oluşan Tarihi Konya Bedesteni, esnafın uygulayacağı yüzde 30’a vasıl indirimlerle mevrut misafirlerin yol uğrağı noktası olacak. Etkinlikler 12 Ağustos Cuma Namazı haset kortej yürüyüşü ile başlayacak; söyleşiler, sokak müzisyenleri, temsili kıyafetlerle tarihi canlandırmalar, Mehteran Topluluğu konserleri, Bedesten Çarşısı Işık Sergisi ve Tarihi Kostümler Sergisi kadar faaliyetlerle devam edecek. Yüzyıllardır ticari faaliyetlere sülale sahipliği eden tarihi çarşı, 5. Uluslararası İslami Tesanüt Oyunları’nın üstelik yapıldığı bu günlerde güçlükle içi ve mahdut dışından mevrut misafirler üzere Konya’nın tanıtımı noktasında farklı aynı mütenavip oluşturacak. Aktiflik çerçevesinde unutulmaya beniz tutmuş mesleklerden 30 ayrımlı nutuk ve zanaat Bedesten’in farklı yerlerinde yürütme edilecek. – KONYA

Share: