Kovid-19 vakalarında düşüş bekleniyor

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, 25 Orak Ayı-1 Ağustos arasındaki haftalık olay sayılarındaki artışa değinerek, günlük kestirmece 58 bin bakir vaka görüldüğünü, 48 vatandaşın ise öldüğünü söyledi.

Bu rakamların aynı geçmiş hafta günce 52 bin civarında olduğunu tamlayan İlhan, “Şu dakika ayrımsız artışın devam ettiğini inandırmak mümkün amma artış hızının tıpkısı parça azaldığını gözlemliyoruz. Bu dünyada de hakeza. Acun genelinde serencam bire bir hafta içinde pik fail değerlerin aşağıya akıllıcasına yöneldiğini görüyoruz” dedi.

Biraz elan böyle bitmeme edecek, sabitlenecek ve arkası sıra düşecek

Prof. Dr. İlhan, vakalardaki azalma beklentilerine ilişkin şunları kaydetti:

Hadise sayılarındaki azalma anlaşılan benzeri maça seviyesini görüldükten sonraları gerçekleşiyor. Bu nedenle eylül başına büyüklüğünde olan dönemde vakalar bir miktar henüz üst gidebileceği üzere sabitleşip süfli yönlü seyre de geçebilir. Dünyada, özellikle yakınımızda olan Avrupa bölgesindeki düşüş eğilimini ve Türkiye’ye yansımalarının genellikle iki hafta sonraları olduğunu dikkate aldığımızda, hikâye sayılarının tıpkısı çıngı elan böyle gidip bilahare sabitleşip arkası sıra de aşağı akıllıca yön alabileceğini düşünebiliriz.

Fenomen sayılarındaki düşüş nelere merbut?

Hikâye sayılarındaki düşüşün beş altı faktöre sadık olduğunu söyleyen İlhan, bakir varyantlardaki bulaştırıcılık düzeyi, insanların ferdî önlemlere uyması, aşılama ve hastalığı geçirmeyle insanların koronaya alın muafiyet kazanmasının vaka sayılarını aracısız etkilediğini ifade etti.

Bu etkenlerde müspet aynı süreç olmadığı sürece fenomen sayılarının analog gidebilme ihtimalinin birlikte bulunduğunu nâkil İlhan, “Ancak umumi adına bakıldığında, bulaştırıcılığın çıktı mahsus bire bir doygunluğa ulaştığını düşündüğümüzde önümüzdeki 15 ahit-1 kamer ortamında rakamlar süfli akla yatkın üstelik gidebilir” dedi.

Telkih uyarısı

Prof. Dr. İlhan, şu an için ferdî önlemler, maskeye neva konusunda toplumun yekpare olarak gereken hassasiyeti göstermediğini vurgulayarak, bunun aşılamanın önemini daha üstelik artırdığını kaydetti.

Herkese benzeri zaman evvel hatırlatma dozu ve nakıs doz aşılarını yaptırmalarını başvuru fail İlhan, “Antrparantez ilkgüz, teşrinievvel aylarında grip mevsiminin üstelik başlayacağını dikkate almamız gerekiyor. Vatandaşlarımız şu zaman anımsatma dozlarını evet, ilkgüz-ekim üzere dahi grip aşılarını olursa sürecin en birkaç hasarla atlatılabileceğini inandırmak olanaklı evet” ifadelerini kullandı.

Hareketli alanda ‘peçe takın’ önerisi

Yaz döneminin bitmesi, insanların dinlence beldelerinden büyükşehirlere dönmesi ve okulların açılmasıyla alay malay riskin artması ihtimalinin üstelik bulunduğunu tamlayan İlhan, “Şu zaman yapılabilecek arz makul özdek, cıvıl cıvıl, kapalı alanlarda maske görmek ve aşılarımızı tamamlamak” diye konuştu.

Moderna CEO’su duyurdu: Kovid aşısı iPhone kadar güncellenecek!

Gençlerin istihdamı kovide takıldı

Haftalık Kovid tablosu açıklandı: 406 bin 322 kişi fazlalık

DSÖ’den gür selen! Kovid-19 vaka sayılarında azalma var

Korona araştırı sonuçları: Beyindeki etkileri eğreti!

Vakalar artıyor! İran’birlikte bir günde koronadan 90 kişi öldü

Share: