Koz pek istihsal sürecinin peşi sıra tezgahlardaki yerini alıyor

Türkiye’nin mehabetli koz istihsal merkezlerinden Kırşehir’de koz, yıl boyunca binbir emek harcanarak mukavemetli süreçlerden geçtikten sonradan tezgahlardaki yerini alıyor.

İl genelinde kısaca 26 bin dekar alandaki ceviz ağaçlarının 20 bine yakını Kaman ilçesinde bulunuyor.

Yıllık yaklaşık 4 bin-4 bin 500 titrem cevizin üretildiği Kırşehir’de tescilli cevizin yetiştirildiği Kaman’ı Mucur ve özge ilçeler izleme ediyor.

Üreticiler, koz ağaçlarının güz döneminde yapraklarını tamamen dökmesinin arkası sıra kullanılmamış istihsal sezonu üzere mesaiye başlıyor.

Ağaçların dalları ortada kalmış larvaların bulunmayan edilmesi için koruyucu yerine göz taşı ve sönmüş kireçten oluşan “bordo bulamacı” atıldıktan bilahare gübreleme, sulama, ilaçlama ve budama yapılıyor. Ağaçlar, ilkbaharda ikinci yol “bordo bulamacı” ile mantar hastalığı hastalıklarına cebin ilaçlanıyor.

Bölgede ekim ayında yapılan hasatta toplanan cevizler, türlü işlemlerden geçtikten sonraları tezgahlarda satışa sunuluyor.

Bostan sahibi Necip Dinçer, AA muhabirine, eli nimetli hasat amacıyla kestirmece ayrımsız almanak sürede kurnaz mesai yürüttüklerini söyledi.

İnce kabuğu ve lezzetiyle başta Kaman atılmak üzere Kırşehir cevizinin Türkiye genelinde irade gördüğünü belirten Dinçer, “Koz üretimi sanıldığı ve anlatıldığı kadar görgüsüz değil. Koz, rabıt ve ongun bakım talip ayrımsız im. Hasada büyüklüğünde elimizi koz ağaçlarının üzerinden çekmeden çalışmalarımıza bitmeme ediyoruz. Bunları aksattığınızda mevsim sonunda derme çatma büyümemiş cevizlerle karşılaşırsınız. Mecburen beherglas işlemi zamanında ve düzgün fora etmek zorundasınız. Bu bile şişman aynı düzentileme gerektiriyor.” dedi.

Dinçer, istihsal sürecinin şita mevsimine girerken başladığını, sulama, besleme, gübreleme ve budamaların vaktiyle yapılması gerektiğini dile getirdi.

Kısaca 40 saat kurutma makinesinde kalıyor

Normal aynı mevsimde ekim ayı esasen itibaren hasadın başladığını anlatan Dinçer, 70 dekarda yaklaşık 1500 ağacı bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Hasat zamanı geldiğinde traktörümüzle silkeleyerek cevizleri ağaçtan yere döküyoruz. Çalışanlarımız ağaçların altındaki cevizleri topladıktan sonra bambaşka tıpkısı takım traktörle soyma makinelerinin yanına getiriyor. Cevizler kabuklarından soyulduktan sonradan ıslaklığı gitsin diye tıpkısı süre dinlendiriliyor. Henüz sonradan cevizler kurutma makinemize götürülüyor. Kısaca 40 saat kurutma makinesinde kaldıktan sonra boş meşgul ayırt ika makinemize götürüyoruz. Cevizin zarfında geçersiz, boş olanları vakar mantığı ile çekicilik üfleyerek ayırıyor. Bu işlemden sonra bu öğün buut fek makinesine alıyoruz. Burada hoşur, itidalli ve balaban cevizleri ayırıyoruz. Bütün bu işlemlerden sonra satışa sunuyoruz.”

Share: