KRALİÇE ELİZABETH’İN CENAZESİ İÇİN TÜRKİYE’DEN 1,5 MİLYON ENSE KARANFİL –

İNGİLTERE’birlikte Kraliçe 2’nci Elizabeth’in matem ve cenaze programında kullanılmak amacıyla Antalya ve Isparta’dan çiçek talebi yüzde 90 arttı. Cenaze için toplamda sunma beş altı 1,5 milyon dalı bulacak karanfil sevkiyatı başladı. Sevkiyatlarda firmalar, TIR adına elan acul olan tayyare kargoya döndü ve İngiltere’yi ihracatta ilk sıraya aldı. Günlük faaliyet saatleri 2’şer saat, işçi sayıları yüzdelik 50 artırıldı. Akçakesme çiçekçiler üzere 11 ve 18 Ilkgüz Veriş günleri de mesai yapılacak.

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth’in ölümü sonrası Antalya ve Isparta’daki akçakesme çiçek sektöründe şişman ayrımsız cümbüş başladı. Kraliçe Elizabeth’in 8 Eylül’bile vefat etmesi sonrasında Krallık Ailesi’nce yas ve cenaze merasimi için 10 günlük ayrımsız izlence hazırlandı. Bu kapsamda, hele bile cenaze merasimi amacıyla İngiltere’den Antalya’ya yapılan akçakesme çiçek talebinde yüzdelik 80-90’a vasıl benzeri istek artışı yaşanıyor.

ÜRETİMİN ÇOKÇA BIR IKI OLDUĞU DÖNEM

Kesme çiçek üretiminde Türkiye’da geçmiş sırada kayran kayran Antalya’dahi, teşrinisani- haziran aylarında hasat gerçekleşiyor. Haziran- son teşrin ayları arasındaki dönemde ise plato bölgesi yerine nitelendirilen Isparta’daki üretimlerle 12 aylık okunabilen istihsal sürecindeki bu meyan dolduruluyor. Kraliçe Elizabeth’in ölümü da Isparta bölgesindeki plato üretiminin sonuç dönemine denk geldi.

İNGİLİZ TALEPLERİ İLK SIRADA

Antalya’daki seralardaki hasat dönemi kasım ayında başlayacağı amacıyla şu dakika İngiltere’den erdemli kâm olmasına karşın, iz yetersizliği nedeniyle firmalar siparişlere yetişemiyor. Bu dönemde İngiltere’ye olan akçakesme çiçek ihracatını 7-8 dönme süren yolculukta TIR’larla gerçekleştiren bölüm, Kraliçe’nin ölümüyle nakliyatlarını uçaklarla günce namına göndermeye başladı. Firmalar iştirakçi sayıları ve say saatlerini artırırken, kesme çiçek ihracatında öncelik kendisine İngiltere’yi önce vakit aldı.

ÖLÜM HABERİNİN ARDINDAN SİPARİŞ

Antalya Tecim Borsası (ATB) Meclisi ile Kesme Çiçek ve Bezen Bitkileri Patika Komitesi üyesi Selçuk Çelebi, 8 Ilkgüz akşamı Ece’nin ölüm haberiyle İngiltere’deki müşterilerinden ekstra çiçek siparişleri almaya başladıklarını söyledi. Çelebi, Ülkede gerçekleşecek olan millî yas ve cenaze programının 10 aktarılma süreceği belirtiliyor. Ancak içre bulunduğumuz dönem Antalya’birlikte akçakesme çiçek üretimi yok, Isparta’da yayla üretiminin bile azaldığı bire bir dönüş geldi dedi.

TIR YERİNE UÇAKLA SEVKİYAT

Normal haftalık sözleşmelerinin olduğu çiçek sevkiyatlarını yapmakta zorlanırken, sevkiyat programına kullanılmamış mevrut siparişlerle akçakesme çiçek sektöründe İngiltere’nin ilk sıraya alındığını anlatan Selçuk Çelebi, Cenazeden muhit bu hafta itibarıyla TIR’la atıf edeceğimiz ürünlerimizi uçak sevkiyatına dönüştürdük. TIR’la 7-8 dönme sürerken, uçakla devrisi dönem ellerinde oluyor diye niteleyerek konuştu.

‘HER RENKTEKİ KARANFİLİ GÖNDERİYORUZ’

Kraliçe Elizabeth’in ölümüyle kesme çiçek siparişlerinde yüzde 80-90’lık bir çoğalma olduğunu tabir eden Çelebi, Ancak bu devir istihsal boşluğumuzdan dolayı bu ısmarlama artışının yüzde 40-50’sini karşılamaya çalışıyoruz. Şu anda üretimi olan soy ise karanfil, herhangi bir renkteki karanfili birlikte gönderiyoruz. 10 günlük program dışında kestirmece 1 kamer boyunca bu hareketliliğin de sürmesini bekliyoruz dedi.

Antalya ve Isparta’daki akçakesme çiçek üreticilerinin İngiltere’ye aracısız ihracatının yanı sıra Hollanda’ya bile ağırbaşlı miktarda çiçek gönderdiklerini kaydeden Çelebi, bu kapsamda Hollanda’daki müşterilerinin üstelik cenazeden muhit ellerindeki Türk çiçeklerini İngiltere’ye gönderdiklerini söyledi.

MESAİ VE İŞÇİ SAYILARI ARTIRILDI

Çiçek firmasında kalite arama ve antrepo sorumlusu ziraat mühendisi Rabia Yıldırım, yayla bölgesindeki üretimin bir iki olduğu dönem olması nedeniyle normalde günlük 8 saat şeklinde bire bir iş programı uygularken, Kraliçenin ölümü üstüne hem emek saatleri hem de iştirakçi sayılarını tezyit etmek yerinde kaldıklarını söyledi. Sebep, bu süreçte rastgele periyot günce 2’şer saat çalışma ve 11- 18 Eylül Iş günleri dahi faaliyet kararı aldıklarını dile getirdi. Saika, 30 olan iştirakçi kapasitesinin dahi 45 kişiye çıkartıldığını kaydetti.

Orta Küçük Asya Bezgi Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Yılmayan ise yayla kendisine tabir edilen Isparta’nın haziran- teşrinisani ayları arasında, Antalya’nın sıcak olduğu yaz dönemindeki açığını kapattığını belirterek, şöyle konuştu

Üretim periyodumuzun de 12 ay süresince yapılmasını sağlıyoruz. Isparta’daki üretim alanlarının nazik bölümünü Antalyalı üreticiler oluşturuyor. Isparta’birlikte 2 bin dekar alanda toplamda 250 milyon dallık ayrımsız üretim kapasitesi bulunan. Normalde bu dönemde İngiltere pazarına haftalık 600- 700 bin arka çiçek gönderirken, Kraliçe Elibazeth’in ölümüyle gelişigüzel bu rakamın cenaze töreni döneminde bildirme beş altı 1,5 milyon kayırıcı olacağını tutum ediyoruz. İngiltere’den taleplerde güç bire bir artım var. Şu anda yayladaki üretimde karanfil ağırlıklı üretimiz bulunan. Cenaze ve matem programının arkası sıra üstelik anlaşılan tıpkısı müddet daha bu hareketliliğin bitmeme etmesini bekliyoruz.Share: