Küçük Asya Ajansının “Akarsu Şeş Dalış Eğitimi” Antalya’da yapılıyor

Anadolu Ajansının (AA) su altı dünyasının görüntülenmesinde fariza yapacak fotoğraf muhabir ve kameramanlarının yetiştirilmesi amacıyla düzenlediği Akarsu Şeş Plonjon Eğitimi’nin ilki, Antalya’bile gerçekleştiriliyor.

Kaş ilçesindeki eğitime ilk kol yerine İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Trabzon, Edirne ve Çanakkale’den mevrut 15 fotoğraf muhabiri ve kameraman katıldı.

Sabah erken saatlerde Kaş Limanı’ndaki tekneye binen kursiyerlere, bilirkişi plonjon eğitmeni Orhan Öztürk ve ekibi vasıtasıyla dalış malzemeleri için bilgi verildi.

Teorik eğitimin ardından fotoğraf muhabiri ve kameramanlar, dalış ekipmanlarıyla daldı. Takım koylarında 2 periyot süren dalışlarda, su altında ekipmanların zahir kullanılacağı ve neler yapılması gerektiği konularında ameliye bilgelik aktarıldı.

Plonjon eğitmeni Orhan Öztürk, havanın gayet gani olduğunu ve sorunsuz dalışlar gerçekleştirdiklerini söyledi.

Akarsu şeş eğitimlerinin kalburüstü ve keyifli geçtiğini anlatan Öztürk, “Eğitimin tıpkısı kısmını çevrim içi bire bir kısmını da teknede kuram namına yaptık. İki çağ süresince toplanmış 4 dalıştan oluşan kılgı eğitimlerimizi tamamlayacağız.” dedi.

Öztürk, katılımcıların eğitim bilimi böylelikle 18 metreye kadar dalış yapabilen akarsu şeş becerilerini kazanmış “kader dalıcı” olacaklarını kaydetti.

Foto muhabiri ile kameramanların eğitim bilimi böylecene su altından ferah ferah fon ve fotoğraf çekebileceklerini anlatan Öztürk, “Bu eğitimlerden sonradan ekibin, su altını Türkiye’ye ve dünyaya tanıtacak şekilde encam seviyeye geleceklerini düşünüyorum. Ekibin performansı gür. Herkesin eğitimi başarıyla tamamlayacağına inanıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

“Dalış eğitimi mesleki gelişimimiz üzere dahi çok altın”

Plonjon eğitimine İstanbul Görüntülü Duyum Servisinden katılan yapımcı Hüseyin Idrak Etmek ise yaptıkları dalışlarla su altında neler yapmaları gerektiğiyle ait anne ve beceri bilgelik aldıklarını anlatım etti.

Su altında tıpkısı zahmet yaşamadıklarını ve eğitimin sevinçli geçtiğini dile getiren Çakozlamak, şöyle bitmeme etti:

“Denizlerimizde bir nice batık var ve aldığımız bu eğitimler yardımıyla ülkemizdeki su altını çekerek bunu dünya basınına belirtmek çokça kızıl olacak. Rum Ajansı, akarsu altı dünyasında yapacağı çekimlerle hem turizme hem da akarsu altı dünyasının görünür olmasına çok büyük ulama sağlamış olacak. Plonjon, eğitim bilimi mesleksel gelişimimiz amacıyla birlikte çok değerli. Yöneticilerimizin bunu düşünerek hakeza bire bir eğitimin verilmesini kararlaştırması bizim üzere çokça bereketli oldu. Hem kendimizi geliştirmiş hem dahi kurumumuza mülhak derece sağlamış olacağız.”

Akarsu Altı Dalış Eğitimi, sair grupların katılımıyla devam edecek.

Share: