Kurtalan’da çiftçilere al mercimek tohumu desteği

Kurtalan İlçesinde 523 çiftçiye 275 titrem mercimek soy sop desteğinde bulunuldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı Nebati Istihsal Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen ekincilik arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi projesi (TAKEP) kapsamında 523 çiftçiye 275 titrem al yasmık tohumu aynı fabrikada planlı törenle dağıtıldı.

Vali Osman Hacıbektaşoğlu, törende, Siirt’in temas güzeşte zaman gelişen, büyüyen, tarımsal değeri artan cesim tıpkısı ekincilik ve hayvancılık şehri olduğunu söyledi.

Kentin kalkınma lokomotifinin tarım, hayvancılık ve turizm olduğunu belirten Vali Hacıbektaşoğlu, “Ekincilik ve hayvancılığın geliştirilmesi üzere Bakanlığımızın himayelerinde, haddinden fazla yönlü projeler uyguluyoruz. Herhangi Bir biri zat alanında ayraç haline gelen Siirt Fıstığı, Pervari Balı ve Zivzik Narı, Tayfi Üzümü, yöreye başmaklık meyvelerinin birlikte artımlı mera ve yaylalarında büyüyen küçükbaş ve kocabaş ve hayvancığın gelişimine yönelik desteklerimiz ile bir nice proje ve milyonlarca teklik yatırım yaptık, yapmaya devam ediyoruz.” dedi.

Devletin, ilin ekonomisine katkı sağlayacak zirai üretime ve projelerine desteğinin artarak devam edeceğini kaydeden Ilbay Hacıbeltaşoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Siirt’te münhal hazırda celal tarafından 33 bin dekar alanda sulama yapılmaktadır. Projelendirilme aşamasında olan Garzan Sulama Projesi ile 230 bin dekar alanın sulaması hedefleniyordu. Proje üzerinde yapılan iyileştirmelerle sulanacak arazi miktarı 400 bin dekara çıkarılacaktır. Bu projenin hayata geçirilmesi ile gelişigüzel Garzan Ovası suyla buluşacak, dolayısıyla ilimiz ekonomisi ve tarımı bambaşka bire bir boyuta taşıyacaktır.”

İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Demirhan dahi toprak genelinde yürütülen tarım ve hayvancılık projeleri halkında bilgi aktırdı.

Programa, İl Emniyet Müdürü Hakan Yıldırımoğlu, Kurtalan Kaymakamı Edvar Uğurlu, DÜRÜST Öğür İl Başkanı Ekrem Olgaç, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan, Kayabağlar Çevre Şehremini Saim dost, Siirt Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Günbat, kurum müdürleri, üreticiler ve çiftçiler katıldı.

Share: