Kuyud-ı Kadime Arşivi Sergisi Şarki Karadeniz’de ilk kez Rize’de açıldı

Kuyud-ı Kadime Arşivi Sergisi Doğu Karadeniz’dahi ilk kez Rize’da açıldı

RİZE Tapu Kadastro Umumi Müdürlüğü Aracılığıyla Kuyud-ı Kadime Arşivi Sergisi Doğu Karadeniz’birlikte ilk kez Rize’dahi vatandaşların ziyaretine açıldı.

Tapu ve Kadastro Umumi Müdürlüğü Arşiv Ofis Başkanlığı vasıtasıyla Doğu Karadeniz’birlikte ilk kez Rize’dahi açılan Kuyud-ı Kadime Arşivi Sergisi İsmail Yiğit Kültür Merkezinde vatandaşların beğenisine sunuldu. Açılışı yapılan sergide Ayasofya Vakfiyesi, Kudus Vakıflar Defteri, umum yazması Kur’an-ı Cömert, Osmanlı dönemindeki Lazistan eyaleti tapu kayıtları ve mühürler ile 40 tarihi eserin fotoğrafı yer alıyor.

“Belgelik işine bu kadar önem veren ecdadı hangi kadar iri rahmetle minnetle ansak azdır”

Serginin açılışında mütekellim Rize Valisi Eksiksizlik Çeber, sergiyi gezen vatandaşların haddinden fazla etkileneceğini belirterek, “Bugün bizim için haddinden fazla gelgel verici bir çevrim. Bu serginin açıldığı tek mıntıka müdürlüğü olmayan iliz. Kuyud-ı Kadime, bayrı devletimizin, kadim milletimizin güzel, kurumsallaşmış, değme şeyin ispatı kalifiye bire bir çok arşivin kayıtlı olduğu ayrımsız arşivdir. Kuyud-ı Kadime’nin ihtimal üstelik haddinden fazla gerçekten bazı örneklerini görüyoruz. Tapu ve Kadastro Umumi Müdürlüğü’müz bugünkü faaliyetlerine dönüşmeden ilk devletimizin tamam arşivinin kaydedildiği bir bölüm yaşadığı üzere seçkin makule kaydı ve arşivlemeyi orada uydurmak olanaklı. Bu sergiyi gezen herkesin haddinden fazla etkileneceğini ve çok manidar sergi olduğunu düşünüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Kudüs’le ilgilendiren girişimleri olduğu ant şunları söylemişti, “Tek zül etmeyin. Oranın seçkin nev arşivi bizde’ dediğinde Kastettiği şeyler bunlardı. Kudüs’te ne nedir? Kudüs’da ne kimindir, ne neyi tabir bedel? Hepsi döneminin kayıtları ile bizim arşivlerimizde kâin. Kelimesi Kelimesine Ayasofya’da ve ayrıksı değerlerde olduğu gibi. Zımnında arşiv işine bu büyüklüğünde ehemmiyet veren ecdadı ne büyüklüğünde balaban rahmetle minnetle ansak azdır” ifadelerini kullandı.

“Sergi sadece Rize’de değil, Karadeniz bölgesinde ilk kez açıldı”

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nde Belgelik Dairesi Başkanlığında bilirkişi adına müteharrik Mehmet Yıldırır, serginin Karadeniz’birlikte ilk defa açıldığını belirterek, “Kuyud-ı Kadime Arşivi Sergisi 600 yıllık Osmanlı’dan bugüne büyüklüğünde uzanan doğru tıpkısı kurum olan kurumumuzun arşivinde mevcut yer nadide eserlerden 25 tanesini Rize’ye getirdik. Sergimizin yeryüzü kızıl eserleri Ayasofya Vakfiyesi ve Kudüs Evkaf Defteri replikasıdır. Kısaca 25 kesim da tablomuzda mevcut belgelerimizin, defterlerimizin görüntülerinin kayran aldığı tablolar. Sergimiz burada 2 bölüm boyunca çıplak kalacak. Sergi yalnız Rize’dahi değil, Karadeniz bölgesinde ilk defa açıldı. Müdürlüklerimizin organizasyonlarıyla bu bölgede ilk kez işporta düzenleniyor” şeklinde konuştu.

Share: