Lapsekili girişimci yetiştirdiği fidanların yüzde 80’ini ihraç ediyor

Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde fidancılık özne ziraat mühendisi Osman Okay, üretiminin çoğunluğunu sıkı dışına gönderiyor.

Okay, AA muhabirine, ilçede ince yıllardır sonuç yetiştiriciliği yaptıklarını, 2003’ten bu yana de yemiş fidanı ürettiklerini söyledi.

Ağırlıklı yerine şeftali, nektarin, erik, kiraz ve elma fidanları yetiştirdiklerini tamlayan Okay, yıllık 300 bin adet üretim hacmine sahip olduklarını bildirdi.

Laboratuvar içre kart fidanlar yetiştirdiklerini dile getiren Okay, şöyle bitmeme etti:

“Bunlar üreticimiz için bereketli oluyor, haddinden fazla çabuk gelişim yapıyor. Er ürün vermeye başlıyor. Meyvede nitelik oluyor. 2005 yılından itibaren daraç dışına semere fidanı satışımıza başladık. 2011’bile Bulgaristan’a gidip karı şirketi kurduk ve resmi kendisine faaliyetimiz bitmeme ediyor. Bulgaristan’de gelecek sene 600 dönümlük ceviz, nektarin ve kiraz projemiz var. Ayrıca Bulgaristan’a ağaç satışlarımız var. Bunun yanında alelhusus Türk cumhuriyetlerine, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan’a direk ihtiyaçlarımız bitmeme ediyor. Bu alanlara çok balaban amut dikimi var. Yetiştirdiğimiz fidanların yüzdelik 80’ini sıkıntılı dışına bu bölgelere satıyoruz.”

Okay, güzeşte yıl Lapseki şeftalisinin markalaşma çalışmalarıyla sıkı dışından direk talebinin arttığını vurguladı.

Bunun konusunda ati sene üretimi artırmayı hedeflediklerini aktaran Okay, “Bizim üreticimiz 1990 yılından bu yana yurt dışına ihracata ürün gönderiyor. Şimdi dahi fidanlarımızı ev dışına gönderip Lapseki şeftalisini dünyaya açmış bulunuyoruz.” dedi.

İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Yüksek Kaçan ise sertifikalı direk üreticisi Osman Okay’ın yetiştirdiği fidanları mahsus aralıklarla taharri ettiklerini belirtti.

Lapseki’nin teferruatlı yıllardır meyvesini az dışına gönderen bire bir ilçe olduğunu ifade eden Kaçan, “Üreticimizin burada özlük çabalarıyla şeftali fidanını yetiştirip mahdut dışına yollaması bizim için ayrı ayrımsız çekicilik. Mukaddema ‘Lapseki şeftalisi’ ihraç edilirken zaman bundan sonra fideler da ihraç oluyor. Üreticimizi kutluyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: