Malatya evcil haberi: Malatya’nın lokal ürünleri Sultangazililerle buluştu

Sultangazi’dahi planlı Yöresel Ürün Günleri, Malatya Arapgir Üzüm Festivali’yle başladı, vatandaşlar festivale sakil deste gösterdi.

Sultangazi Belediyesi, Arapgir Belediyesi ve Malatya Dernekler Federasyonu (MADEF) tarafından bu sene 3’üncüsü planlı ‘Malatya Yöresel Nişane Günleri ve Arapgir Üzüm Festivali gerçekleştirilen törenle başladı. Sultangazi Şehremini Av. Abdurrahman Dursun ile çokça sayıda vatandaşın katıldığı festivalde Arapgir üzümünün beraberinde sarıerik, mor reyhan kabil ürünler stantlarda yerini aldı. Komutan Dursun ve katılımcılar stantları gezerek, ürünleri inceledi. Festivalde vatandaşlar Malatya’ya katışıksız mor reyhan çayı, sarıerik döneri, peynir ve lokal yemekleri tatma fırsatı dahi bulurken vatandaşların ilgisinin kısık olduğu görüldü.

“Şehirleri tanıtmaya mücahede ediyoruz”

Sultangazi Belediye Reisi Abdurrahman Dursun, “Sultangazi’da yerel günlerimizin startını veriyoruz. Her yıl Sultangazi’da dernekevi günleri ve bu etkinlikleri bitmeme ettiriyoruz. Zaman dahi Malatya’yla Arapgir Üzüm Festivali’yle Sultangazi’bile bu lokal günlerin startını vermiş olduk. Sultangazi’de hemşerilik oldukça pahal, Anadolu’nun adamakıllı insanlarının buluştuğu, pir bir coğrafyada, 550 bin insanın yaşadığı bir coğrafyadayız. Memleketlerinden buraya kadar geldiler. Örf ve adetlerinden, gelenek ve göreneklerinden kopmasınlar diyerek şehirleri tanıtmaya çaba ediyoruz. Bazı Bazı gastronomisini tanıtıyoruz kimi vakit kültürünü, turizmini, folklorünü tanıtmaya himmet ediyoruz. Mütenevvi konserlerle tekrar şehirde yaşayanları bahtiyar etmeye gayret ediyoruz” şeklinde konuştu.

“2 kamer süresince buradayız”

İnsanların sosyalleşmesi amacıyla etkinlikler gerçekleştirdiklerini belirten Sultangazi Belediye Başkanı Dursun “İstiyoruz ki haddinden fazla şükür pandemi dönemini atlattık. Toplumsal kuzuluk gelsinler, birbirlerini görmeyenler, etraflı süredir birbirleri ile selamlaşmayanlar bugünde aynı araya gelsinler. Dostluklarını pekiştirsinler ve bu çerçevede pir icraat yapıyoruz. Zaman biraz önceki rapor ettiğim gibi Malatya’yla başladık. Rize, Trabzon, Sivas, Bitlis, Kastamonu hakeza bitmeme edeceğiz. Kısaca 2 kamer boyunca bu alanda yöresel günlerimiz devam edecek, Sultangazi’üstelik etkili herkesi buraya Sultangazi Aktiflik Alanı’na, Atatürk Bulvarı’na davet ediyoruz. Hem yörelerini görsünler, hem bile değişik ayrımlı yöreleri görsünler, onları öğrensinler. Onların kültürünün nasıl olduğunu hissetsinler diye niteleyerek bu çalışmalara bitmeme ediyoruz. İnşallah 2 kamer süresince buradayız” dedi. – İSTANBUL

Share: