Malatya haberi… Malatya’nın dernekevi ürünleri Sultangazililerle buluştu

Malatya’nın lokal ürünleri Sultangazililerle buluştu

İSTANBUL – Sultangazi’bile düzenlenen Yerel Im Günleri, Malatya Arapgir Üzüm Festivali’yle başladı, vatandaşlar festivale vahim bağ gösterdi.

Sultangazi Belediyesi, Arapgir Belediyesi ve Malatya Dernekler Federasyonu eliyle bu sene 3’üncüsü düzenlenen ‘Malatya Yerel Yapıt Günleri ve Arapgir Üzüm Festivali gerçekleştirilen törenle başladı. Sultangazi Belediye Reisi Av. Abdurrahman Dursun ile çokça sayıda vatandaşın katıldığı festivalde Arapgir üzümünün yanı sıra sarıerik, mor fesleğen üzere ürünler stantlarda yerini aldı. Başbuğ Dursun ve katılımcılar stantları gezerek, ürünleri inceledi. Festivalde vatandaşlar Malatya’ya özgü mor fesleğen çayı, sarıerik döneri, peynir ve yerel yemekleri tatma fırsatı üstelik bulurken vatandaşların ilgisinin ağır sıklet olduğu görüldü.

“Şehirleri tanıtmaya mücahede ediyoruz”

Sultangazi Belediye Reisi Abdurrahman Dursun, “Sultangazi’birlikte dernekevi günlerimizin startını veriyoruz. Değme yıl Sultangazi’de yerel günleri ve bu etkinlikleri devam ettiriyoruz. Bugün da Malatya’yla Arapgir Üzüm Festivali’yle Sultangazi’da bu dernekevi günlerin startını vermiş olduk. Sultangazi’de hemşerilik az çok çetin, Anadolu’nun güzelce insanlarının buluştuğu, sunturlu bir coğrafyada, 550 bin insanın yaşadığı ayrımsız coğrafyadayız. Memleketlerinden buraya kadar geldiler. Örf ve adetlerinden, gelenek ve göreneklerinden kopmasınlar diyerek şehirleri tanıtmaya çaba ediyoruz. Zaman Zaman gastronomisini tanıtıyoruz bazı bazı kültürünü, turizmini, folklorünü tanıtmaya mücahede ediyoruz. Çeşitli konserlerle gene şehirde yaşayanları bahtiyar etmeye hız ediyoruz” şeklinde konuştu.

“2 ay boyunca buradayız”

İnsanların sosyalleşmesi üzere etkinlikler gerçekleştirdiklerini söyleyen Sultangazi Şehremini Dursun “İstiyoruz kim çokça şükür pandemi dönemini atlattık. Sosyal hale gelsinler, birbirlerini görmeyenler, etraflı süredir birbirleri ile selamlaşmayanlar bugünde bire bir araya gelsinler. Dostluklarını pekiştirsinler ve bu çerçevede güzel icraat yapıyoruz. Bugün biraz önceki tabir ettiğim kabilinden Malatya’yla başladık. Rize, Trabzon, Sivas, Bitlis, Kastamonu böyle bitmeme edeceğiz. Kestirmece 2 ay boyunca bu alanda lokal günlerimiz devam edecek, Sultangazi’bile kıpırdak herkesi buraya Sultangazi Etkinlik Alanı’na, Atatürk Bulvarı’na çağırma ediyoruz. Hem yörelerini görsünler, hem bile farklı farklı yöreleri görsünler, onları öğrensinler. Onların kültürünün şüphesiz olduğunu hissetsinler diye niteleyerek bu çalışmalara bitmeme ediyoruz. İnşallah 2 kamer süresince buradayız” dedi.

Share: