Malatya Hayvan Bilimi Bahçesinin sakinleri bu sene 32 çocuk dünyaya getirdi

Malatya Büyükşehir Belediyesi Zooloji Bahçesinde ahu, zer geyik, lama, kurt, kanguru kabil değişik efsanevi türlerinden 32 bala dünyaya geldi.

Battalgazi ilçesine vabeste Orduzu Turgut Özal Gusto Parkı’nda yaklaşık 4 sene geçmiş hizmet vermeye başlayan zooloji bahçesi, arslan, kaplan, kurt, kocaoğlan, lama, kanguru, ceylan ve deve kuşu kabilinden 78 türden 1300’ün üstünde hayvana familya sahipliği yapıyor.

70 dönümlük alana müesses zooloji bahçesindeki efsanevi sayıları, yeni doğumlarla artıyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Zirai Hizmetler Kat Başkanı Hanifi Acara, AA muhabirine, zooloji bahçesinin güzelce bire bir hayat alanı olduğunu, güzeşte yıl 54 bin ziyaretçiyi ağırladıklarını söyledi.

Bu yılın zooloji bahçesi açısından mübarek geçtiğini dile getiren Çevik, “Hayvanat bahçemizde 32 kullanılmamış çocuk dünyaya geldi. Bu yıl 6 ahu, 9 cüce tutturuk, ikişer beyaz zehir geyik, altın geyik, haç keçisi, midilli, üçer karışık keçisi, kurt, birer örümcek maymunu, lama ve kanguru doğdu.” diye niteleyerek konuştu.

Lama, ceylan, kanguru ve keklik yavruları mevhibe edildi

Türkiye’deki farklı hayvanat bahçeleriyle teşrikimesai ortamında olduklarını, bakir doğan hayvanların ayrımsız kısmını ayrımlı illere gönderdiklerini ifade eden Acar, şunları aktardı:

“İki hafta evvel Kayseri Zooloji Bahçesine 2 ahu, birer lama ve kanguru ile 6 keklik armağan ettik. Daha evvel da onlar bize efsanevi göndermişti. Buradaki havyanlar genelde ayrıksı hayvanat bahçelerinde doğma ve yaşamışlar. “

İki baytar ve bakım elemanlarıyla hayvanlara muktezi bakımların yapıldığını anlatan Acar, “Bakir üyelerimizle bu arada hayvanlar bahçemiz henüz birlikte şenlenmiş olacak.” dedi.

Hayvanlar bahçesinin mesire alanıyla iç içe olduğunu, kasaba illerden dahi ziyarete gelenlerin bulunduğunu kaydeden Acara, şöyle devam etti:

“Sabık yıl 54 binden fazla sevimli hayvan bilimi bahçesini görüşme etti. Büyükşehir Şehremini Selahattin Gürkan’ın talimatları doğrultusunda okullardan kol halinde mevrut öğrencilerden de ecir almıyoruz. İl Milli Terbiye Müdürlüğü ile gelişim birliğimiz var. Malatyalı hemşehrilerimiz büyüklüğünde toprak dışından gelenler var, Adıyaman, Elazığ ve Sivas’tan ziyaretçiler geliyor.”

Share: