Malatya’da Tarıma Dayalı Akarsu Ürünleri Yetiştiriciliği kuruluyor

Malatya Valisi Hulusi Mecnunca ve Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, YANLIŞSIZ Öğür MKYK Üyesi Malatya Mebus Bülent Tüfenkci ile gelişigüzel Malatya’dahi kurulması planlanan Tarıma Dayalı Su Ürünleri Yetiştiriciliği Kombinasyon Sanayi Bölgesi hakkında Arguvan ilçesinde incelemelerde bulundular.

İnceleme gezisine ayrıca Büyükşehir Belediyesi MASKİ Genel Müdürü Mehmet Bay, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, Büyükşehir Belediyesi Genel Yazman Yardımcısı Mehmet Sığırcı ile balık üreticileri üstelik katıldı.

Arguvan’da bulunan aynı balık çiftliğinde Balıkçılık Organize Endüstri Bölgesi ile ilgilendiren bilgiler veren Malatya Valisi Hulusi Delimsirek, “Malatya çöz sularda yapılan balık üretiminde Türkiye’nin ikinci sırasında saha alıyor. Potansiyelinin da çok azını kullanıyor. Bu kullandığı bağan potansiyel birlikte 77 milyon Euro’luk bire bir ihracat kapasitesi sağlıyor, 8 bin 700 titrem balık üretiminde. Şu andaki müracaatlar bu 8 bin 700 tona 12 bin ton elan arttırma haddinden fazla kısa benzeri müddet içerisinde ekleyecek. Amma potansiyelin tamamını değerlendirdiğimizde 10 hatim büyüklüğünde değişik potansiyelimiz var. Gücük müddet içerisinde bunu birlikte gerçekleştirebileceğiz. Yani 1 bilyon Euro’ya yakın ayrımsız dış satım kapasitesi olan balaban tıpkısı sektörden bahsediyoruz. Bu hususta sanayicilerimiz, girişimcilerimiz kooperatifleşmiş vaziyetteler. Türkiye’birlikte sıfır tıpkı ilki burada gerçekleştiriyoruz. YİKOP ve Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde Türkiye’birlikte önce tarıma dair duygu OSB’nin balıkçılığını burada gerçekleştireceğiz. Balıkçılık duygu OSB ile beraber bu gizil elan üstelik ongun gerçekleştirilecek. Sonunda Türkiye’ye, Malatya’ya devasa bire bir sektörü henüz kazandırmış olacağız. Hedefimiz yapacağımız OSB ve sair faaliyetlerle bu arada bu 77 milyon Euro’yu çokça gücük tıpkı süre içerisinde öncelikle 2-3-5 katına, arz sonunda bile 10 katına çıkarabilmek” dedi.

DÜRÜST Öğür MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci birlikte yaptığı açıklamada, “Arguvan ilçemizdeki balıkçılık kooperatifinin bulunduğu alandayız. Türkiye’dahi ilk olan benzeri balıkçılık OSB’yi kuracağız inşallah. Bu alanlarda kurulacak. Biz Malatya’birlikte sadece sanayiye dair kombinasyon uran bölgeleri kurmuyoruz. Tarıma dayalı OSB’lerimiz de var. Hayvancılık OSB’miz ödemek için. Seracılık OSB’nin altyapı ihalesi yapıldı. Demincek da balıkçılığa dayanan benzeri OSB’yi üstelik Malatya’ya kazandırmış olacağız. Burada şu anda 51 etkili yatırımcı var. OSB’ler kurulduğunda bu yatırımcılar daha üstelik artacak. Zımnında beraber akıntı etmeleri ile birlikte yem temini, hem işleyecek tesisin antipatik hava depolarının aynı bütün içerisinde değerlendirerek, maliyetleri düşürülerek, dünya ile rakiplik edebilme amacı taşımaktadır. Bunun altyapısını bile bittabi ki Malatya Büyükşehir Belediyemiz hazırlıyor. Ego bu konuda faaliyet veren herkese teşekkür diyorum” şeklinde konuştu.

Malatya Büyükşehir Belediye Reisi Selahattin Gürkan ise konuşmasında “Birleştirme Endüstri Bölgesi’nin işlerlik kazanacağı tıpkı mekana geldik. Arguvan Bahçeli mahallemizin bulunduğu vadi. Bura meşgul ortaklaşa bire bir mesai. Henüz esbak süreçte biz Arapgir bölgesindeki balıkçılıkla uğraşan ve bu OSB’ye pusat olacak müteşebbislerimizle ilişkin 20 kilometrelik bire bir asfalt yolu yaparak, onların geri hizmet anlamda, muvasala anlamında ve paradigma akıntı etme ile ilişkin karayoluna ürünlerini eriştirme noktasında lüzumlu icraat yapıldı. Bugün da burada yapmış olduğumuz hele Arguvan defa ayrımından buraya büyüklüğünde yaklaşık 7 kilometrelik bire bir kısmının ulaşım arteri açısından boğuk olduğunu gördük. Türkiye’birlikte geçmiş balıkçılık Organize Sanayi Bölgesi olması ve bunun için 1100 dönümlük tıpkı alanın kurma edilmiş olması hasebiyle bura şu anda kâin kapasitesinin %10’unu kullandığını düşünüp ve bundan üstelik 77 milyon Euro’luk bir ihracat gerçekleştirdiklerini düşünürsek, bunu %100 kapasiteye çıkarttığımız zaman Malatya’ya kısaca 1 milyar Euro kabilinden büyük oranda bire bir eklenmiş derece sağlayacaktır. Biz enfrastrüktür noktasında Valiliğimiz olsun, Bakanlarımız olsun veya farklı müteşebbislerimiz ve paydaşlarımızla birlikte alelhusus bu sürecin henüz acul bire bir şekilde tekamül etmesi noktasında vacip çalışmaları henüz önceki bile başlatmıştık. Burada de bu çalışmaların sürdürülmesi noktasında ilişkin müteşebbislerimizle birlikte lazım icraat yapılarak, alelhusus lojistik anlamda ulaşım arterinin çabuklaştırılması ve antrparantez antipatik çekicilik depolarının yapabileceği pres tesislerin yapılacağı yerlerin birlikte sağlıklı bir muvasala arterine kavuşması noktasında çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diyerek konuştu. – MALATYA

Share: