Mali, yaptırımların kaldırılmasıyla tamlık borçlarını ödedi

Finansal Tutum Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Mağrip Afrika Devletleri Kazançlı Topluluğunun (ECOWAS) uyguladığı ambargoyu temmuzda kaldırmasıyla mecmu aut namus borcu ve piyasa borcunun ödendiği duyuruldu.

Finansal’nin ECOWAS ülkelerinin soylu erki yaptırımları nedeniyle ocaktan temmuza büyüklüğünde temerrüde düştüğü vecibe miktarı 300 milyon doları geçmişti.

ECOWAS, Mali’de askeri hükümetin 24 maaş bir demokrasiye geçiş teklif etmesi ve eskimemiş seçme yasası yayımlamasının peşi sıra ülkeye uyguladığı yaptırımları 3 Temmuz’da kaldırmıştı.

Mali’birlikte askeri hükümet, anayasal yönetime intikal için seçme takvimini akseptans ederek, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Şubat 2024’te yapılacağını duyurmuştu.

Finansal’yi ekonomik krize sürükleyen seçim takvimi

Finansal’bile 18 Ağustos 2020’dahi darbenin arkasındaki benibeşer Ilçebay Assimi Goita, 25 Mayıs 2021’üstelik de yeni bir çarpış yapmıştı.

Özellikle ECOWAS almak amacıyla arsıulusal toplum, Finansal’den anayasal düzene intikal üzere ayrımsız kat haritası belirlemesini istiyordu.

Finansal, eş ayında sivil yönetime geçişin 5 yıl olacağını duyurmuş, demokratik seçimlerin bu sürenin sonunda düzenleneceğini açıklamıştı.

ECOWAS ve lehçe örgütler ise 5 yılın çok tafsilatlı bir müddet olduğunu belirterek, cunta yönetimindeki isimlere ve Mali devletine değişik yaptırımlar uygulama kararı almıştı.

ECOWAS ülkeleri, Mali’ye kişmiri ve albeni sınırlarını kapatmış, Mali ile ECOWAS ülkelerinin diplomatik ve hesaplı ilişkileri birlikte askıya alınmıştı.

Mali, yaptırımlar karşısında sürüklendiği iktisadi kriz yüzünden lehçe örgütleri ve arsıulusal toplumu yaptırımların kaldırılması konusunda inandırma etmeye çabalıyordu.

Finansal’bile 3 günce millî matem car edildi

 

Mali’deki yıldırı saldırılarında 132 yaşama hayatını kaybetti

 

Finansal’de 3 ayda 600’den çok sivil öldürüldü

 

Share: