Manisa’da tonlarca üzümü yeğin suları götürdü

Manisa’nın Salihli ilçesinde deli dolu olan zehir boğanak yağmur sonrası kâh mahallelerde meydana mevrut yeğin nedeniyle kurutmaya bırakılan tonlarca üzüm, yeğin sularına kapıldı.

Salihli’nin ilkin Mersindere ve Kapancı Mahalleleri kalkışmak için kırsal mahallelerde meydana mevrut taşkınlar sonucu kurutmaya bırakılan tonlarca Çekirdeksiz Sultaniye Cılız Üzümler, hâkim sularına kapıldı. Üzüm üreticileri, yeğin sularının götürdüğü üzümleri derelerin içinden toplamaya çalışırken bazı üreticilerde toprak altında artan üzümlerini kurtarmaya çalıştı. Onlarca çiftçinin tonlarca üzümünü dominant suları götürürken kurtarılan üzümlerde uzanım ve rekolte kaybı yaşandı.

“Balçık altındaki üzümleri kurtarıyoruz”

Akşam Ezanı saatlerinde şırakkadak başlayan bora yağışın peşi sıra mevrut yeğin zımnında kurutmadaki üzümlerinin baskın sularına kapıldığını tamlayan Mersindere Mahallesi’nde çiftçilik fail Hamza Devir “57 yaşındayım ve kendimi bildim da rençperlik yapıyorum. Bu yaşıma büyüklüğünde görmediğimiz bir kıran yaşandı. Çokça gelişmemiş sürede haddinden fazla üzücü bire bir yağmur oldu. Bu yağışın ardından üzüm bağlarımızın arasından güzeşte dere bile müfrit oldu. Bu taşkınla bu arada gelen dominant suları zımnında çabucak benim 1 tona yakın üzümüm, sulara kapıldı ve gitti. Dünden beri derenin zarfında artan ve sergide çamurun altında küsurat üzümlerimizi elimizden geldiği büyüklüğünde kurtarmaya çalışıyoruz. Aşırı yağmur dolayısıyla geride kalan üzümlerimizde birlikte ilim ve rekolte kaybı meydana geldi. Bu nedenle fiyatta dahi bire bir düşüş olacak. Cenabıhak yardımcımız olsun” dedi.

“Tonlarca üzümümüz, yeğin suları ile alay malay gitti”

Mersindere Mahallesi’nden üzüm üreticisi Hakkı Tümer üstelik, kırıcı yağış sonrası mevrut yeğin suları zımnında 1 yıldır gözleri gibi baktıkları üzümlerini kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi. Tümer, “Birden çokça incitici bire bir yağış meydana geldi. Bizler sergideki üzümlerimizi yağmurdan korumaya çalışırken bu yol birlikte mahallemizin peş kısmından başat suları geldi. Dizlerimize kadar yükselen akarsu dolayısıyla onulmaz kaldık. Yeğin suları o kadar şiddetliydi kim her özdek bir anda oldu. Suyun yönünü değiştirmeye çalışsak bile olmadı. Üzümlerimizi kurtarmaya fırsatımız üstelik olmadı. Tonlarca üzümümüz, başat suları ile alay malay gitti. Bu bir doğal kıran elimizden ayrımsız özdek gelmedi. Mahallemizde 15 den çok üzüm üreticimiz kötülük gördü. Kimisinin üzümleri balçık altında kaldı, kimisinin dahi baskın sularına kapıldı. Yetkililerden müzaheret bekliyoruz” – MANİSAShare: