Mansur Çetin, İtfaiye Erlerinin Yemin Törenine Katıldı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Pahal, eskimemiş göreve başlayan İtfaiye Kat Başkanlığı personeli amacıyla planlı ant törenine katıldı. Ciddi, “Sizler benzeri yandan halkımızın fert sağlığı ve güvenliği amacıyla olaylara arz hareketli şekilde müdahaleyi yaparken, tıpkısı yandan de elan konforlu ve mutlu benzeri iş ortamına cemaat olun istiyoruz. Halkın canını korurken, kişi sağlığınız ve canınız üzere de sunu akla yatkın çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Halkımızın pahal vakalarda ve afetlerde canının sizlere gönül olduğunu çokça gür biliyoruz” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Kat Başkanlığı’nın İtfaiye Haftası kapsamında düzenlediği etkinlikler devam ediyor.

Ankara İtfaiyesi İskitler Format İstasyonu’nda, göreve eskimemiş başlayan itfaiye aracı erleri amacıyla ant töreni düzenlendi. 295 itfaiye eri amacıyla düzenlenen ahit törenine, ABB Başkanı Mansur Gösterişli, meclis üyeleri, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve itfaiyecilerin aileleri katıldı.

YAVAŞ: “TECRÜBELİ VE DİNAMİK BİR EKİP KURULDU”

İtfaiye Haftası’nı kutlayarak konuşmasına başlayan ABB Başkanı Mansur Kırıcı, “Sizleri bazen Elazığ’üstelik, zaman zaman Kastamonu’birlikte, arada bir Marmaris’te izleme ediyoruz. Tıpkısı kıran anında canınızdan geçip nasıl savaş ettiğinize şahit oluyoruz. Hareket yaşandığında yıkılan gönüllere kuşkusuz düş olduğunuzu, baskın felaketlerinde umutsuzca bakan gözlere pekâlâ kandil olduğunuzu, ayrımsız orman yangınında griye ve siyaha dönen hayatları nasıl yeşile çevirdiğinizi biliyoruz” dedi.

Konuşmasında, göreve geldiklerinde balaban ayrımsız personel ve ekipman açığı ile yüz yüze geldiklerini tamlayan Mansur Ağır Sıklet, “704 personelimizin 400’ü tekaütlük hakkı kazanmıştı ve gözyaşı ortalaması 48’di. Bu sorunu fasletmek üzere harekete geçtik ve takkadak itfaiye aracı bölümü mezunlarından oluşan 445 faaliyet arkadaşımız liyakatle hareket başı yaptı. Gözyaşı ortalaması 40’a düştü, toplam 1192 mücahede arkadaşımız ile tecrübeli ve etkili tıpkısı ekip kuruldu” diye konuştu.

“ÖNCELİKLERİMİZİ HAYALİ İŞLERE DEĞİL, ASLİ İHTİYAÇLARA YÖNLENDİRDİK”

1993 yılında alınan vakit kaybetmeden 1 sayı köpük kulesinin kestirmece 30 sene alternatifi olmadan bakım ettiğini belirten Ağır, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Biz ise önceliklerimizi hayali işlere değil, birincil ihtiyaçlara yönlendirdik. 2022 yılında kullanılmamış köpük kulesi aracımız Ankara İtfaiyesi envanterine kazandırıldı. Ankara Sanayi Odası 2. Havza iş birliği ile ayrımsız köpük kulesi ara bulucu elan sanayi bölgeleri amacıyla tahsis edildi. Bunun dışında 3 sayı eskimemiş basak uzlaştırıcı, 24 skor ‘rotfire’ adı sunulan geçmiş müdahale ara bulucu ve 55 skor bakım ara bulucu da filomuza karışma edildi. Köylerde ve kırsal mahallelerde umulur bire bir cuşuhuruş çabucak aceleci engelleme sağlayabilmek üzere 417 skor geçmiş engelleme tankerinin dağıtımını gerçekleştirdik. Proje kapsamında 800 vatandaşımıza cuşiş sönüm eğitimi verdik. Tanker sayımızı henüz de artıracağız zira bizim belediyecilik anlayışımızda önceliğimizin adam sağlığı ve âdem canı… Kentimize yeni istasyonlar kazandırmaya da devam ediyoruz. Nallıhan ve Akyurt’ta yeni istasyonlarımız faaliyete geçti. Bağlum, Tembel ve Etimesgut’ta ise istasyonlarımızın yapımını tamamladık, güdük sürede hizmete açacağız.”

“AİLELERİNİZE CIDDI DURUŞLARINDAN DOLAYI SAMIMI TEŞEKKÜRNAME EDİYORUM”

Ciddi, Ankara İtfaiyesi’nin Türkiye’nin yer tecrübeli ve enerjik iz teşkilatlarından birini oluşturduğuna ilgi çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bire Bir yandan halkımızın birey sağlığı ve güvenliği üzere olaylara arz faal şekilde müdahaleyi yaparken, benzeri yandan üstelik daha konforlu ve mutlu aynı aksiyon ortamına topluluk olun istiyoruz. Halkın canını korurken, öz sağlığınız ve canınız için dahi genişlik akıllıca çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Halkımızın aksi vakalarda ve afetlerde canının sizlere sevimli olduğunu haddinden fazla bol biliyoruz.  Yiğit İtfaiyecilerimizin, merkezi yönetim aracılığıyla kanunen meslek namına tanınması ve kişi haklarının verilmesi konusunun birlikte arz güdük sürede gerçekleşmesini irade ediyorum. Ankara İtfaiyesi, Türkiye’nin arz tecrübeli ve enerjik patika teşkilatlarından birini oluşturmaktadır. İtfaiyemizin ve tam itfaiye aracı teşkilatlarının pelerinsiz kahramanlarına, yapmış olduğunuz fedakarca hizmetten periferi teşekkür ediyorum. Sizler bu mukavim görevi namına getirirken aileleriniz birlikte belki biraz endişeli ama bütün götürümlü ve mağrur tıpkısı hayat sürüyor. Onlara bile bu rabitali duruşlarından yağlık içten teşekkürname ediyorum.”

İtfaiye Daire Başkanı Salih Gelgelli ise konuşmasında, Cumhuriyetin Başkenti Ankara’ya reva çağcıl bire bir itfaiye teşkilatı olma yönünde süratle ilerlediklerini belirterek,“Değim sahih alınan ve alanlarından mezun 295 itfaiyecimiz pek tıpkı süreçten geçerek teşkilatımızın birer üyesi oldu. Istekle ve atlaya zıplaya şerif görevimizi icra ediyoruz. Tığ itfaiyecilerin temel amacı meydana mevrut itfaiye olaylarına zamanında akıllıcasına tıpkı şekilde müdahale ederek birey ve para kaybını çelmek, bir zamanda facia ve yangınlarda üzerine kart ve ehlihibre personel ile bilgi ve zihin düzeyini artırmak. Cumhuriyetimizin Başkenti Ankara’mıza yerinde modern ayrımsız itfaiye teşkilatı olma yönünde çabucacık ilerliyoruz. Bu kutsal fariza esnasında hayatını kaybeden tamlık itfaiyecilerimizi rahmetle anıyor karşı terini ateşe akıtan kahraman itfaiyecilerimize başarılar diliyorum” dedi.

ANKARA İTFAİYESİ’NDEN ANLAMLI SERGİ

‘İtfaiye Haftası’ etkinlikleri kapsamında; Kızılay Metro İstasyonu’nda itfaiye aracı personelinin zelzele, coşkunluk, hâkim ve özge doğal afetlerde görev yaparken; çekilen fotoğraflarından oluşan sergi, Başkentlilerle buluştu. Sergi, 1 Ekim’e kadar musahabe edilebilecek.

“Tığ Susuyoruz Fotoğraflar Konuşuyor” ünlü serginin küşat törenine ABB Genel Yazman Yardımcısı Zevalsiz Kerimoğlu, İtfaiye Kat Başkanı Salih Cazip ile çokça sayıda itfaiye aracı personeli katıldı.

Sergi açılışının ardından, protokol ve Başkentliler, K-9 Taharri Istirdat köpekleri Boomer, Çakıl ve Rüzgar’ın düzenlediği gösteriyi izledi.

Share: