Mardin’de “TRC3 Bölgesi 2024-2028 Bölge Planı Çalıştayı” yapıldı

Mardin’de Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) aracılığıyla Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerini kapsayan “TRC3 bölgesi 2024-2028 Mıntıka Planı Çalıştayı” yapıldı.

5 yılı havi havza planı çalıştayı, Mardin’deki amme çalım ve kuruluşları, üniversite, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla kent merkezinde tıpkı otelde gerçekleştirildi.

Çalıştayda konuşan DİKA Genel Sekreteri Ahmet Alanlı, bölge planının bölge ile ilişkin tıpkısı posta haritası ve beyyine olacağını belirtti.

Mıntıka planının Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerini kapsadığını kaydeden Alanlı, planın önceki kısmını oluşturan bölgenin potansiyeli, eksiklikleri ve aksaklıklarının neler olduğu konusunda tıpkı çalıştay yaptıklarını söyledi.

Alanlı, çalıştayda, mevcut sorunlar belirleme edildikten sonraları katılımcıların birlikte fikirlerini alıp önerilecek çözümlerle gelişme stratejilerinin 5 almanak müddet zarfında ortaya konulacağını tabir etti.

Bölgede turizm ve tarımın öne çıktığına işaret eden Alanlı, şunları kaydetti:

“3 konu üzerinde çalışıyoruz. Endüstri, turizm ve tarım. Hedefler çerçevesinde uygulamaya dönük tedbirleri ortaya koymuş olacağız. Havza planının devletimizin özellikle millî kalkınma planları ile bütünleşmiş ve ilintili olmasını sağlıyoruz. Türkiye’de bütünün tıpkı parçası kendisine birbirleriyle koordineli müteharrik benzeri hile sistemini ortaya koymuş oluyoruz.”Share: