Martir torunları, dedeleriyle Haymana’da buluştu

Martir torunları, dedeleriyle Tembel’da buluştu

ANKARA – İstanbul, Giresun ve Tirebolu’dan mevrut yüzlerce Giresunlu, Sakarya Yer Muharebesinde 42. Gönüllü Giresun Kortej komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ve yanında şehit olan dedelerini kabri başında dualarla andı. Ülkenin değişik yerlerinden gelen Giresunlular şehit dedelerinin bulunduğu Haymana’da buluştu. Milli Mücadelede Akıbet Kale olan Tembel şayet geçilseydi antagonist orduları başkenti ele geçirecekti. Bu savaşta fahri olarak alayında mevcut askerlerle Haymanaya gelen Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan üzere kahramanlar sebebiyle antagonist saldırısı geri püskürtüldü.

Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan Şehitliğinde planlı yâd programına, Tembel Kaymakamı Muhammed Gürbüz, DÜRÜST tümen Ankara Mebus Emrullah İşler, milletvekilleri ve sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri ile Giresunlular ve Haymanalı vatandaşlar katıldı.

Naaşının yeri Doksan dört yıl sonra belirleme edilen Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan anısına geçtiğimiz yıl açılan şehitlikte düzenlenen programda his meşbu anlar yaşandı. Ihtifal Programı yapılan tören düzeni konuşmalarının peşi sıra şehitlerimiz için Kur’an-ı Selek Tilaveti, dualar ve yararlı yemeği ile serencam buldu.

Daha sonra protokolün Çaldağ Müzesi gezisi gerçekleşti. Müzede Sakarya Vadi Muharebesini adeta baştan hissettiren görüntüler bulunmakta. Cidal döneminden artan mermiler ve silahların yanı sıra değişik simülasyonlarla savaşın baştan canlandırıldığı görüntüler mevcut müze, Giresun’dan ve yurdun ciharıyek yanından mevrut misafirler marifetiyle izlendi.Share: