Maymun Çiçeği’nden korunmanın 3 yolu

Dünya Esenlik Örgütü (WHO) taklitçi çiçeği üzere 23 Temmuz’bile “küresel müstacel kapsam” car etmişti. Covid-19 pandemisinin ivinti kesmediği şimdilerde maymun çiçeği virüsü vakaları üstelik her an artıyor. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, gâh durumlarda sakil seyredebilen hastalıkla ilişkin bilinmesi gerekenleri şöyle açıkladı…

Doç. Dr. Elif Hakko

Beden sıvısı ve damlacık tarafından bulaşır

Hastalıkta bulaşma mümasil temasla tamam. Çor asıl adına vücutta ten bütünlüğü yılgın alanlardan ve  enfekte hayvan sıvılarının teması ile bulaşır. İnsandan insana ise vücut sıvılarının temasının birlikte, damlacıklar vasıtasıyla dahi mergup. Hastalık balaban damlacıklarla, yüz yüze mail temasla bulaşır. Özellikle ateşi ve ciltte döküntüsü olan kişilerden uzak durulmalı. Ateşi ve ciltte döküntüsü olan kişiler birlikte kesin cerrahi peçe kullanıp, doktora başvurmalı.

Üzücü sonrası kap döküntüleriyle belirti verir

Primat çiçeği virüsü bulaştıktan sonraları 5 ile 21 bölüm arasında ortaya kazanç. Başlıca belirtileri çığlık, esas ağrısı, lenf bezlerinde şişme, halsizlik, şube-kas ağrıları ve kırıcı düştükten sonraları ortaya çıkan deri döküntüleridir. Hastalığın baş döneminde incitici, ser ağrısı, şiş, dal-kas ağrıları ve genel halsizlik görülür. Bu periyot genellikle 5 güne büyüklüğünde sürer. Ateşin ortaya çıkmasından sonraki 1 ila 3 çevrim süresince cilt döküntüsü başlar. Beniz, ahali, dal, bacak ve bacaklarda elan çok miktarda görülür. Özellikle yüzdelik başlayıp avuç içlerini ve kıç tabanlarını etkiler.

Hafife almayın önlem cebin

■ Maymun çiçeği virüsünden bildirme önemli dehalet yolu mesafedir.

■ Ateşi ve döküntüsü olan insanlardan uzak durulmalı.

■ yüz yüze ve mail temastan kaçınılmalı.

■ Mecbur alanlarda pekâlâ maske kullanılmalı.

■ Hijyene ehemmiyet verilmeli, eller sıkça yıkanmalı.

PCR testiyle teşhis edilir

Vücuttaki döküntüler suçiçeği ve çiçek hastalığına benzese birlikte ak kan bezi şişliği primat çiçeği virüsünün balaban ayırt edici belirtileri beyninde kayran alır. Hastalığın tanısı, gezi öyküsü ve lezyonlardan alınan PCR testi ile konulur. Virüs kanda bodur bire bir müddet kaldığı amacıyla soluk testi yöntemi primat çiçeği virüsü için akla yatkın değildir.

Kronik hastalığınız varsa özen!

45 gözyaşı üstü eşhas çiçek (variola) virüsüne alın aşılı olduklarından maymun çiçeği virüsünden birlikte korunabilmektedir. 45 gözyaşı altı kişilerin hepsi hastalığı geçirebilir. Ancak kronik hastalığı olanlar, bağışıklığı baskılanmış eşhas çor açısından henüz riskli grupta kayran almaktadır.

 

Share: