MEB, okulların ihtiyaçları için 3 bilyon 750 milyon liralık gönderdi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Izleme Geliştirme Başkanı Mehmet Fatih Leblebici, kırtasiye, günahsızlık, donatım ve süfli tamirat için illere 3 bilyon 750 milyon lira gönderdiklerini söyledi.

Leblebici, Martir Yaya Üsteğmen Çelebi Bozbıyık İlkokulu’nda İlköğretim Haftası zımnında düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 2022-2023 yetişek ve tedris yılının uz olmasını diledi.

Bu yıl ilk kez ilk ve ortaokullara, saffet, kırtasiye, gerçekten tamir ve okulun donatımı ile talim materyalleri üzere ihtiyaçlarının karşılanabileceği bütçeyi direkt gönderdiklerini anlatan Leblebici, şöyle konuştu:

“Okullarımızın finansmanı, altyapılarına yapılan envestisman, taşımalı yetişek, ücretsiz ders kitapları, koruyucu kaynaklar, okul kütüphaneleri kabilinden birçok ilde yapılan bu iyileştirmelerle, erişim, teadül, kapsayıcılık, kalite ve gürlük gibi ilkelere ulaşılmasında eke gelişmeler elde ettik. Bu kapsamda, kırtasiye, katışıksızlık, donatım ve pespaye tamirat için illere 3 milyar 750 milyon lira gönderdik. Bunun büyük aynı kısmı harcandı, sair kısmı birlikte harcanıyor. 153 milyon ibret kitabı, 100 milyon yardımcı üs öğrencilere mefsuh durumda.”

Leblebici, “Bu sene yeniden kütüphanesiz okul bırakmadık ve kütüphanelere 80 milyona andıran pusula ulaştırdık. Okullardaki enformatik teknolojileri laboratuvarlarını geliştirdik ve 24 bin bilgisayar arttırma ettik. Bu sene 1450 anaokulu ve 10 bin esas sınıfı hizmete alındı. Çabalarımız terbiye sistemini elan ileriye koymak içindir.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Dirimsel Santral üstelik memleket genelinde 230 okulda, 51 bin 144 öğrenci ve 4 bin 144 fiilî öğretmenin öğüt başı yaptığını kaydetti.

Öğrenciler eliyle şiirlerin okunduğu ve ahali oyunu gösterisinin sunulduğu törenin arkası sıra Ilbay Bülent Tekbıyıkoğlu, önceki ibret zilini çaldı.

Tekbıyıkoğlu, Leblebici ve Kırıkkale Uray Komutan Yardımcısı Vedat Zihayat, daha sonradan sınıfları gezerek öğrencilere öğüt kitaplarını dağıttı.

Share: