Mefluç ‘Dost’un evi, Meclis

ISPARTA’da kürekle beline vurulması sonucu ense ayakları katre olan melez cinsi köpeğin bakımını, Ankara’bile işler edilerek örümce takılmasının ardından Türkiye Iri Ulus Meclisi (TBMM) Esirgeme Kat Başkanlığı’ndaki polisler üstlendi. ‘Dost’ adı sunulan, özel günlerde merhale ve ceket giydirilip, boyun bağı takılan köpek, Meclis’in maskotu oldu.

Kırma cinsi kapik, tahminî 3 yıl önceki Isparta’dahi kürekle beline vurulması sonucu yaralandı. Dip ayakları damla olan köpeğin geçmiş tedavisi, Burdur’üstelik Yeşilova Salda Canları Derneği Başkanı Mesut Çal marifetiyle yaptırıldı. Çal, köpeğin Ankara’da daha iyi otama görmesi için TBMM Dulda Kat Başkanlığı’nda fariza özne polis güçleri memuru arkadaşı Aylin Altunbaşlıer’den yardım istedi. Ankara’ya getirilen köpek, klinikte operasyon edilirken, arka ayaklarına yürüteç takıldı.

Aylin Altunbaşlıer, elan bilahare köpeği görev yaptığı TBMM’ye götürdü. TBMM Özel Çeşit Müdürlüğü’nün eş çıktığı köpeğin bakımını, Aylin Altunbaşlıer ile Dulda Ofis Başkanlığı’ndaki sair polisler üstlendi. Altunbaşlıer, Sedir’te Himaye Daire Başkanlığı’ndaki bomba kontrol köpekleri ile birlikte canlı ‘Dost’ adını verdikleri köpekle değme dönüş hususi olarak ilgileniyor. Altunbaşlıer’in Sedir yerleşkesinde gezdirdiği ‘Dost’a, milletvekilleri ve Sedir personeli de bağ gösteriyor. Milli bayramlarda ve bazen özel günlerde derece ve ceket giydirilip, boyun bağı takılarak objektife şataf verdirilen ‘Dost’, Sedir’in maskotu haline geldi.

‘MİLLETVEKİLLERİMİZ YARDIM ETTİ’

Polis memuru Aylin Altunbaşlıer, ‘Dost’un dokunaklı hikayesi olduğunu söyleyerek, 3 sene evvel Isparta’de tıpkı kişi yoluyla beline kürekle vurularak katre bırakılmış. Daha sonra bambaşka bir vatandaşımız, Burdur’daki Yeşilova Salda Canları Derneği Başkanı Mesut Çal marifetiyle himayeye alınıyor. Ongun hocamız bize ‘apotr evet musunuz’ dedi. Ameliyatını yaptırdık fakat ‘Dost’ yürüyemedi. Henüz sonra tığ fizik otama süresince kendimiz ilgilenmek istedik. Bize geldi köpek. Sedir’te gezerken üstelik vekillerimiz gördüler, hikayesini da öğrenince yardımcı olmak istediler. Milletvekillerimiz yardımıyla ‘Dost’, çarkıt sağlığına kavuşması üzere İstanbul’dahi sakat hayvanlara hikmet otama uygulayan tıpkı merkeze gönderildi ancak tedaviye karşılık alınamadı. Meclis’te hayvan hakları koruma kanununun görüşüldüğü Efsanevi Hakları Komisyonu üyeleri durumu Sedir başkanımız Mustafa Şentop ile görüştü. Meclis başkanımız de ‘Dost’un TBMM marifetiyle sahiplenmesine icazet verdi diye niteleyerek konuştu.

‘ÖZEL ÇAÇA HAZIRLIYORUZ’

Aylin Altunbaaşlıer, ‘Dost’un 1,5 yıldır Meclis yerleşkesinde yaşadığını belirterek, ‘Dost’ demincek Sedir’teki evinde, komşusu olan 3 bomba taharri köpeğimiz ile birlikte yaşamını sürdürüyor. Değişik köpekler ile alay malay dışarıda gezintiye çıkıyor. Tığ onun için özel abla hazırlıyoruz ve besliyoruz. Hem tamam Sedir personeli çokça seviyor, hem üstelik Divan’e mevrut ziyaretçiler onu çok seviyor dedi.

Share: