Mereto Dağı eteğindeki kardan tüneller doğaseverlerin serinleten rotası oldu

Batman’ın Sason ilçesinin Altıdere köyündeki Dabanang Yaylası’nda mevcut kardan tüneller hem görüntüsü hem birlikte serinleten iklimiyle tehlikeli sıcaklarda yöredeki vatandaşlar kadar doğaseverlerin üstelik tercihi oldu.

2 bin 973 rakımlı Mereto Dağı’nın eteklerinde bulunan yaklaşık 2 bin 500 metre rakımdaki yaylada şita aylarında düşen ve biriken kar, havanın ısınmasıyla eriyerek tünellere dönüşüyor.

Kardan tüneller, bazen 40 dereceye vasıl sıcakta ziyaretçilerini serinletiyor.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Diyarbakır İl Temsilciliği ve Diyarbakır Tabiat Sporları Kulübü’nün (DİDOSK) düzenlediği organizasyona katılan ayrımlı mesleklerden dağcılar ve doğaseverlerden oluşan 40 dirilik kardan tünelleri görme fırsatı buldu.

Ağustos ayında serinleme fırsatı bulan ziyaretçiler görsel ayrımsız gösteriş sunan kardan tünelleri objektiflere yansıttı.

“Bütün doğaseverleri davet ediyoruz”

DİDOSK Yönetim Kurulu Üyesi Eray Karahan, AA muhabirine, kardan tünelleri görmenin çalkantı donör olduğunu belirterek, yolu ince ve zor üstelik olsa gördükleri manzaranın bu yorgunluğa değdiğini söyledi.

Karahan, “Diyarbakır’dan 40 kişilik ekiple geldik. Ağustos ayında bu kadar üşüyebileceğimizi tutum etmemiştim. Bölgemize has bu tünelin pekâlâ görülmesi gerektiğine inanıyorum. Bütün doğaseverleri nida ediyoruz. Bu organizasyonda bizlere desteklerini esirgemeyen Sason Kaymakamı Gaye Mete’ye teşekkür ediyoruz.” dedi.

Geziye katılanlardan Hasan Arzakçı, kavurucu sıcakların yaşandığı günlerde böyle serin aynı ortamla karşılaşacaklarını durum etmediklerini belirtti.

Ahmet Felek üstelik evire çevire bir tabiat olayına tanık olduklarını anlatarak, “Çokça da keyif aldık. İnsanların sık sık burayı musahabe etmesini istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Ömer Kader ise bölgenin saklı bir güzelliğini elan görmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek, şöyle dedi:

“Benim için nazirsiz tıpkısı deneyimdi. Buradaki coğrafyayı gidermek, yakından yararlanmak tarifsizdi. Coğrafyamızın ne kadar yetişkin güzelliklerinin olduğunu bu gezide tıpkı sefer elan görmüş oldum.”

Nevin Topal, ağustos ayında bu büyüklüğünde kar görebileceğini tek düşünmediğini anlatarak, şunları söyledi:

“Kardan tünelleri zaaf ettiğimiz amacıyla geldik. Müthiş ayrımsız kalp. Bu duyguyu ifade etmek olanaklı değil. Eş, görün.”

Share: