Mersin haberi: KKTC Reisicumhur Tatar: “Bütün Türk cumhuriyetlerinin Şarki Akdeniz’deki temsilcisiyiz”

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: “Bütün Türk cumhuriyetlerinin Şark Akdeniz’deki temsilcisiyiz”

ERZİNCAN Erzincan’da sempozyuma katılan Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Reisicumhur Ersin Tatar, “Bilcümle Türk cumhuriyetlerinin Şarki Akdeniz’deki temsilcisiyiz” dedi.

Erzincan’de planlı sempozyumda “Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Maşrık Akdeniz’deki Tarihî Önemi” konulu bir konuşma veren KKTC Cumhur Reisi Tatar, Kıbrıs Adasının 80 bin şehit verilerek Venediklilerden alınmış ve o zamanın devrinde 1 yıl süren mücadeleyle Osmanlı donanmasının Kıbrıs’ın etrafında yaptığı savaşlardan sonra Gazimağusa’nın ve Lefkoşa’nın fethiyle Kıbrıs’ın fethi tamamlandığını kaydetti.

Tarihe bakıldığında 350 sene yani 3,5 çağ Kıbrıs’ın, Osmanlı egemenliğinde olmuş ayrımsız Türk adası olduğunu ifade fail Tatar, “Ancak oynanan arsıulusal oyunlarla bu değerli adayı bizden alabilmek amacıyla değme nev hukuksuzluk, seçkin nev eş hakkı ihlali ve gelişigüzel nev çirkinlikle Kıbrıs Türk halkı çok büyük haksızlıklara maruz kalmıştır. Amma seçme şeye rağmen direnebildik, mukavemetçi ruhuyla birlikte Türk Mukavemet Teşkilatı’nı kurduk. Anadolu’nun herhangi bir ant bize verdiği destekle Kıbrıs’taki varlığımızı bugünlere kadar sürdürebildik. Federal benzeri bina altında Kıbrıs’ta elbette bir devir evet diyerek yıllarca süren müzakerat vardır. Kıbrıs Türk tarafı seçme devir ongun niyetini ortaya koymuş ve uzlaşı arayışı ortamında olmuştur. Demincek dahi ABD’nin cebe ambargosunu kaldırmasıyla yeniden silahlanma mesajı vermektedirler.

Tığ KKTC olarak sabah akşam Türkiye Cumhuriyeti ile alay malay hareket etmenin mutluluğu içerisindeyiz. Benim Reisicumhur seçilmemden bilahare eskimemiş aynı çağ başlar. Rum-Palikarya ikilisi Kıbrıs’ı bire bir Yunan adası ika niyetindedir ve Kıbrıs Türkü’nü asimile etmeye çalışmaktadır. Kıbrıs’ta benzeri ahit olacaksa muhakkak hâkim muadele temelinde olacaktır. Egemen teadül ve değer arsıulusal statünün akseptans edilmesiyle ancak resmi müzakerelere geçilebileceği gerçeğini, Türkiye Cumhuriyeti’nin de cümle desteğiyle ego hep bunları 27 Nisan 2021 tarihinde Cenevre’dahi geçmiş ilk dünyanın ve BM’nin gündemine getirdim. Ahir süreçte üstelik bu yeni siyasetimizi paylaşmakla bitmeme ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Bütün Türk cumhuriyetlerinin Gün Doğusu Akdeniz’deki temsilcisiyiz”

KKTC Reisicumhur Ersin Tatar, “Hep Türk cumhuriyetlerinin Şarki Akdeniz’deki temsilcisiyiz” diye niteleyerek şu ifadelere kayran verdi: “Biz Türk devletleriyle Türkiye Cumhuriyeti’nin üstelik desteğiyle gelişigüzel ant münasebetlerimizi bitmeme ettirmekteyiz. Bütün Türk cumhuriyetlerinin Gün Doğusu Akdeniz’deki temsilcisiyiz. Biz biriz, tıpkısı milletin evlatlarıyız. 1974’ten sonraları TSK’nın kolordusu KTBKK namına adada vazifesini sürdürmektedir. Kimesne bu çağda ne uğraş hangi patırtı icap. Gönülden güzeşte, ayrımsız uzlaşı ile türe ve çıkarlarımızın korunmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle KKTC’nin güçlenmesi temennimdir”

Share: