Mersin selen | KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: “Bilcümle Türk cumhuriyetlerinin Maşrık Akdeniz’deki temsilcisiyiz”

Erzincan’bile sempozyuma katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Hep Türk cumhuriyetlerinin Şark Akdeniz’deki temsilcisiyiz” dedi.

Erzincan’de düzenlenen sempozyumda “Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Şarki Akdeniz’deki Tarihî Önemi” mevzulu tıpkı konuşma veren KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Adasının 80 bin martir verilerek Venediklilerden alınmış ve o zamanın devrinde 1 sene süren mücadeleyle Osmanlı donanmasının Kıbrıs’ın etrafında yaptığı savaşlardan sonraları Gazimağusa’nın ve Lefkoşa’nın fethiyle Kıbrıs’ın fethi tamamlandığını kaydetti.

Tarihe bakıldığında 350 sene yani 3,5 asır Kıbrıs’ın, Osmanlı egemenliğinde olmuş tıpkı Türk adası olduğunu anlatım eden Tatar, “Ancak oynanan uluslararası oyunlarla bu kızıl adayı bizden alabilmek üzere seçme makule hukuksuzluk, her tür herif hakkı ihlali ve değme türlü çirkinlikle Kıbrıs Türk halkı haddinden fazla şişman haksızlıklara maruz kalmıştır. Amma değme şeye rağmen direnebildik, mukavemetçi ruhuyla da Türk Dayanırlık Teşkilatı’nı kurduk. Anadolu’nun temas devir bize verdiği destekle Kıbrıs’taki varlığımızı bugünlere büyüklüğünde sürdürebildik. Federal ayrımsız bina altında Kıbrıs’ta kuşkusuz tıpkı zaman olur diye yıllarca süren danışmalar vardır. Kıbrıs Türk tarafı herhangi bir ant dolgunca niyetini ortaya koymuş ve uzlaşı arayışı süresince olmuştur. Demin bile ABD’nin silah ambargosunu kaldırmasıyla esasen silahlanma mesajı vermektedirler.

Tığ KKTC yerine daima Türkiye Cumhuriyeti ile alay malay debi etmenin mutluluğu içerisindeyiz. Benim Cumhur Reisi seçilmemden sonra kullanılmamış tıpkısı dolaşma başlar. Küçük Asya-Yunan ikilisi Kıbrıs’ı benzeri Palikarya adası ika niyetindedir ve Kıbrıs Türkü’nü asimile etmeye çalışmaktadır. Kıbrıs’ta bire bir antlaşma olacaksa kesinkes hâkim müsavat temelinde olacaktır. Hükümran müsavat ve denk uluslararası statünün akseptans edilmesiyle ancak resmi müzakerelere geçilebileceği gerçeğini, Türkiye Cumhuriyeti’nin üstelik umum desteğiyle ben bilcümle bunları 27 April 2021 tarihinde Cenevre’de geçmiş geçmiş dünyanın ve BM’nin gündemine getirdim. Sonraki süreçte bile bu kullanılmamış siyasetimizi paylaşmakla bitmeme ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Bütün Türk cumhuriyetlerinin Şarki Akdeniz’deki temsilcisiyiz”

KKTC Reisicumhur Ersin Tatar, “Bilcümle Türk cumhuriyetlerinin Maşrık Akdeniz’deki temsilcisiyiz” diye niteleyerek şu ifadelere düzlük verdi:

“Biz Türk devletleriyle Türkiye Cumhuriyeti’nin de desteğiyle seçkin ahit münasebetlerimizi devam ettirmekteyiz. Hep Türk cumhuriyetlerinin Doğu Akdeniz’deki temsilcisiyiz. Biz biriz, tıpkısı milletin evlatlarıyız. 1974’ten bilahare TSK’nın kolordusu KTBKK adına adada vazifesini sürdürmektedir. Kimse bu çağda ne cidal ne arbede lazım. Içtenlikle güzeşte, tıpkısı uzlaşı ile hak ve çıkarlarımızın korunmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle KKTC’nin güçlenmesi temennimdir” – ERZİNCAN

Share: