Mersin’de mihman edilen depremzedelere ücretsiz gözene hizmeti veriyorlar

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerden gelen çokça sayıda kişinin konuk edildiği Sazak’bile, afetzedelere beyan üstüne numaralı gözene desteği veriliyor.

Mersin Optisyen ve Gözlükçüler Odası bünyesindeki tahminî 200 pres, 11 ili etkileyen depremlerin arkası sıra kente gelen afetzedeler için ücretsiz gözene hizmeti başlattı.

Gözlük numarasını bilmeyen depremzedelerin etüt süreçlerine üstelik bindi veren optikçiler, iki haftada 8 binin üzerinde afetzedeye bakım sundu.

İşletmeler, ücretsiz numaralı gözene desteğinden fark etmek için dükkanlarına mevrut ailelerin çocuklarına oyuncak dağıtarak yüzlerini güldürmeye çalıştı.

Başka illerden müstahsil ve tedarikçi firmalar da kadeh ve çerçeve göndererek katkıda bulunuyor.

“Bu bizim vatandaşlık görevimiz, ülkemize borcumuz”

Bakış Başkanı Serkan Yakan, AA muhabirine, Mersin Ağacı Ticaret ve Uran Odasının Afiyet Hizmetleri, Medikal ve Kozmetik Meslek Komitesi işbirliğiyle 7,7 büyüklüğündeki depremin sabahında afetzedeler amacıyla harekete geçtiklerini söyledi.

Aynı devir kaynak idare kurulunu toplayarak ücretsiz gözene hizmetini başlattıklarını anlatan Yakan, “Arkadaşlarımızı arayarak aldırmaz şartsız değme mevrut depremzedenin gözlüklerini bedelsiz üretmelerini, gözene camları ve çerçevelerini bir şekilde karşılayacağımızı söyledik. Bu bizim yurttaşlık görevimiz, ülkemize borcumuz. Herhangi Bir bireyin yapması gerekeni tıpkısı inisiyatif alarak ortaya koyduk. Bu uzanım sonlanana kadar devam edeceğiz. Devletimizin ve milletimizin beraberinde olacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Yakıcı, sağlık tesisleri ve konaklama alanlarına duyurular yaparak gözene ihtiyacı olan temas depremzedeye ulaşmaya çalıştıklarını aktardı.

Zelzele bölgesindeki vatandaşlara bile bakım verdiklerini dile getiren Yakıcı, “Bölgede afeti faal insanlar telefon açarak bizi gördüklerini ve hizmetten yararlanıp yararlanamayacaklarını soruyorlar. Ayırt etmiyoruz. Oradan mevrut talepler için üstelik gözlükleri yapıyoruz. Gözlükleri bitirdikten sonra buradan hareket bölgelerine müzaheret götürücü dostlarımız sebebiyle ulaştırıyoruz.” dedi.

“Münferit adına başladığımız hisse senedi Türkiye çapında yayılmaya başladı”

Serkan Yakan, yaşanan nazik felaketin ardından yaptıkları çalışmayla herkesin elini taşın altına koyduğunu vurguladı.

Birçok kadeh ve söve firmasından destekler aldıklarını anlatan Yakıcı, şunları kaydetti:

“Stoğumuz yerinde. Cenabıhak bin kez razı olsun. Herkes mesleksel adına yapabileceği seçkin şeyi ortaya koydu. İlk özellikle münferit kendisine başladığımız hareket Türkiye çapında yayılmaya başladı. Mersin buna kurgu oldu. Bizi dahi gururlandırdı. Bir Nice ayn hastanemiz ve hekimlerimiz bedelsiz muayeneler yaptılar. Aralarında bunu devam ettirenler var. Biz iri ulus ve devletiz. Acımız ve yaramız çok büyük. Bunları soldurmak ve dercetmek hepimizin görevi.”

Share: