Meteoroloji’den 12 kente solgun kodlu sağlam yağış uyarısı

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü yoluyla yapılan son değerlendirmelere bakarak İç Veli, Akdeniz’in çöz kesimleri, Ölçülü ve Şarki Karadeniz kıyıları, Balıkesir, Bursa, Sakarya, Bilecik, Osmaniye, Eskişehir, Ankara, Bolu, Kars ve Ardahan çevreleri, Kocaeli’nin maşrık ilçeleri, Hatay’ın kenar ilçeleri ile Erzurum’un yıldız kesimlerinin yerel kalkmak üzere sağanak ve gök ses sağanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor.

12 İLE SARI KODLU UYARI

Yağışların; Ege Bölgesi ( Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak, Denizli, Manisa, İzmir’in kuzey ve şark çevreleri, Aydınlık ve Muğla’nın çöz kesimleri), Garp Akdeniz’in iç kesimleri (Burdur ve Isparta çevreleri ile Antalya’nın iç kesimleri) ile Eskişehir çevrelerinde yerli olmak için sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; Marmara ile Yıldız Veli kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden vadi saha akva (40-60 km/saat) namına eseceği hesap ediliyor.

MARMARA

Parçalı, saha düz haddinden fazla bulutlu, Balıkesir, Bursa, Bilecik ve Sakarya çevreleri ve Kocaeli’nin şark kesimlerinin yerli kalkmak için bora ve gök curcunalı bora yağışlı geçeceği durum ediliyor. Rüzgârın, şimal ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (30-60 km/sa) yerine esmesi bekleniyor.

EGE

Parçalı bulutlanmış, İç Ege’nin yerel sağanak ve asuman patırtılı bora yağışlı geçeceği tutum ediliyor. Yağışların; gün ortası saatlerinden sonra çöz kesimlerinde (Kütahya, Afyonkarahisar, Yardımcı, Denizli, Manisa, İzmir’in yıldız ve gün doğusu çevreleri, Kültürlü ve Muğla’nın iç kesimleri) domestik kalkışmak üzere sağlam olması bekleniyor. Rüzgârın, Kuzey Veli kıyılarında yıldız ve kuzeydoğu yönlerden sağlam (30-60 km/sa) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı bulutlanmış, bağırsak kesimleri ile Osmaniye çevreleri ve Hatay’ın kenar kesimlerinin yerli sağanak ve gök patırtılı sağanak yağışlı geçeceği durum ediliyor. Yağışların, gün ortası saatlerinden sonradan Mağrip Akdeniz’in iç kesimlerinde (Burdur ve Isparta çevreleri ile Antalya’nın çöz kesimleri) domestik adına sağlam olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve beş altı bulutlanmış, Bolu çevrelerinin yerli gelmek üzere sağanak ve asuman gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ORTA VE ŞARK KARADENİZ

Parçalı ve birkaç bulutlanmış, Orta ve Maşrık Karadeniz kıyıları ile Artvin çevrelerinin evcil tutmak için boğanak ve gök patırtılı boğanak yağışlı geçeceği durum ediliyor.

MAŞRIK ANADOLU

Az bulutlu ve belirgin, kuzeydoğu kesimlerinin parçalı ve çok bulutlanmış, Kars ve Ardahan çevreleri ile Erzurum’un kuzey kesimlerinin yerli boğanak ve asuman curcunalı sağanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Az bulutlanmış ve yıldızlı geçeceği tutum ediliyor.Share: