Meteorolojiden 4 şehir üzere ikaz geldi! Lodos, boğanak, türap taşınımı…

Meteoroloji Umumi Müdürlüğünden yapılan açıklamaya bakarak, bugün gün ortası saatlerinden itibaren Cıvıl Cıvıl, Giresun ve Trabzon ile Samsun’un doğusunda evcil kendisine akva ve yer meydan çokça akva (21-75 kg/m2) bora ve asuman ses boğanak yağmur bekleniyor. Boğanak nedeniyle meydana gelmesi beklenen ansız yeğin, feyezan, yıldırım, domestik kırcı yağışı, yağmur simultane kuvvetli rüzgar ile ulaşımda aksamalar kabilinden olumsuzluklara cebin tetik ve tedbirli olunması istendi.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Samsun’un doğusu, Ordu, Tokat, Giresun, Trabzon ve Rize çevreleri ile Ankara’nın güneyi, Afyonkarahisar’ın doğusu ve Konya’nın şimal çevrelerinde yer vadi sağlam olması beklendiğinden baskın, feyezan, yıldırım, toprak kayması, yağmur simultane sağlam rüzgar, yerel komple yağışı kadar olumsuzluklara cebin titiz ve müdebbir olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın Maşrık Anadolu’nun kuzeyinde güneyli yönlerden akva ve gücük sürekli fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden ongun ve fidan devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar kadar olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir..

TOZ TAŞINIMI BEKLENİYOR

Şarki Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek hava kalitesinde düşme, ulaşımda aksamalar kadar olumsuzluklara alın titiz ve müdebbir olunmalıdır.

Share: