Meteorolojiden İstanbul dahil 23 kente sel ve su baskını uyarısı geldi

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü marifetiyle yapılan sonuç değerlendirmelere göre, ülkemizin yıldız, iç ve doğu kesimlerinin parçalı ve saha saha çok bulutlu, Marmara’nın kuzey ve şark akarsu, Şarki Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Karadeniz, Şarki Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Antalya, Bitlis. Muş, Hakkari, Van’ın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yerli başlamak üzere espaslı bora ve yer vadi asuman curcunalı sağanak yağışlı, ayrıksı yerlerin az bulutlu ve ayan geçeceği hesap ediliyor.

23 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 23 iklim üzere sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Sakarya, Zonguldak, Bartın, Düzce’ye turuncu kod geçilirken; Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce solgun uyartı verildi.

BAŞAT VE SU BASKINI UYARISI

Yağışların; Osmaniye, K. Maraş’ın batısı ile yavaş yavaş Şarki Karadeniz kıyıları ile Kalabalık çevrelerinde yerli olarak akva olması beklendiğinden yaşanabilecek pahal şartlara alın (patadak yeğin, su baskını, sebep, yağış takkadak kuvvetli rüzgar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

SARI VE TURUNCU UYARI NEDİR?

Turuncu, havayla ilgili okkalı durumlarda kullanılıyor. Bu renkte tahmin edilen meteorolojik hikâye sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması beklenen görülüyor. Çokça müdebbir olunması, aktüel meteorolojik şartlar ve tahminlerin takip edilmesi gerekiyor. Zerrin, havada “potansiyel öfke durumu”na belen ediyor. Tutum edilen meteorolojik hikâye olağan dışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek cerrahi müdahale üzerine titiz davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: