Metrukiyet hukuku ve yetke semineri

Bağımsız Milletvekili Sanayici ve İşadamları Derneği, Karı Erzurum Hile Kurlu Üyesi Av. Eyşan Esra Yılmayan, Boşanma Hukuku ve Yetke üstüne kadınlara müteveccih tıpkı seminer verdi.

Erzurum Ticaret ve Endüstri Odası Sedir Salonu’nda düzenlenen seminere çok sayıda familya ve müteharrik kadın katıldı. Seminerde metrukiyet hukuku, boşanmanın nedenleri, zina sebebiyle boşanma, hayata kast, üzücü ve onur şiddetli davranış nedeniyle metrukiyet, cürüm işleme ve hasiyetsiz maltalık laden nedeniyle metrukiyet, ayrılma sebebiyle metrukiyet, psikopati cihetiyle metrukiyet, dünyaevi birliğinin sarsılması dolayısıyla metrukiyet, anlaşmalı boşanma ve ortak hayatın baştan kurulması dolayısıyla metrukiyet konularında katılımcılar bilinçlendirildi.

Seminerin açım konuşmasını fail Bağımsız Milletvekili Sanayici ve İşadamları Derneği Eş Erzurum Başkanı Zeynep Çelik, amaçlarının kadınların türe ve özgürlükleri konusunda bilinçlendirilmesi olduğunu belirterek, katılımcılara teşekkür etti. Peşi Sıra kadınların doğruluk ve özgürlükleri konularına değinen Av. Eyşan Esra Yılmaz, özellikle metrukiyet ve yetke konularına ciddilik verdi. Ayrımsız çift eşin boşanması amacıyla bire bir haddinden fazla nedeni olduğunu belirten Av. Yılmayan, ana başlıklar halinde metrukiyet nedenlerini anlattı. Ekonomik teessürat, çiftlerin anlaşamaması, aile içi ivinti (hayata kast) gibi konuların metrukiyet nedenlerinin başını çektiğine ilgi calip Av. E. Esra Yılmayan, eşlerden birisinin aylarca evine gitmeyerek ailesini ihmal etmenin birlikte bire bir metrukiyet nedeni olduğunu bildirdi.

Av. Yılmaz, Türk Kentlileşmiş Kanunu’nun 164. Maddesinde “eşlerden birinin evlilik birliğinin gereklerini adına getirmediğini, diğerini ayrılma ettiği ve genişlik bir iki 6 ay süreyle eş konuta dönmemesi halinde metrukiyet davası açılabileceğini söyledi. – ERZURUM

Share: