Mezar taşları da remiks furyasına katıldı! 80 bin liraya da var 7 bin liraya dahi

Son dönemde art arda gelen zamlardan, mezar taşı fiyatları birlikte nasibini aldı. Mermer ustaları, geçtiğimiz yıla bakarak yüzdelik 100 çoğalma ile 250 TL’den 500 TL’ye çıkan hece taşı fiyatlarının maliyet kaynaklı olduğunu söyledi. Bu dönemde benzeri çukur mızıka fiyatı 7 bin ile 80 bin TL arasında ayrım gösteriyor.

ÖLMEDEN ÇUKUR TAŞLARINI YAPTIRIYORLAR

Bu dönemde gâh müşterilerden enteresan talepler birlikte geliyor. Mermer ustalarına bakarak, bazen müşteriler çukur taşını hayattayken yaptırıp ölüm tarihi kısmını boş bıraktırıyor. Ölümünden sonra tarih eklenip ati dönemdeki muhtemel maliyet artışında etkilenmiyor.

EN DÜŞÜK OYUNTU FİYATI 7 BİN

Mezar taşlarındaki artım için açıklamalarda bulunan mermer ustası Şükrü Bedii, “Mezar yapımı ve tadilatını yapıyoruz. Geçen sene çukur taşlarını 250 TL’ye alıyorduk, şimdi ise 500 TL’ye alıyoruz. Tahminî yüzdelik 100 remiks oldu ve taşların maliyeti çokça arttı. Mezar takımını sabık yıl bin 200 ile bin 500 TL arasında alıyorduk. Demincek ise 3 bin TL’ye alıyoruz. Mezarın müşteriye teyit fiyatı bildirme bağan 7 bin TL. Sunma faziletli fiyatlı mermer fiyatı ise 80 bin TL’ye kadar çıkıyor. en son bindirim yüzde 30 geldi” şeklinde konuştu.

“MEZARI AÇABİLİR MİSİNİZ DİYORLAR”

Vatandaşlar yoluyla enteresan tekliflerin geldiğini belirten Geçer, “Elan geçmiş yakını gevşek kişiler, mezarı açabilir misiniz kısaltmak istiyoruz tarzında talepleri oluyor. Aynı birlikte kâh vatandaşlar ölmeden geçmiş çukur taşını yaptırıyor. Talepler doğrultusunda tevellüt tarihi gibi yazılması gerekenleri yazıyoruz, emrihak durumunda ise ölüm tarihini yazıyoruz” dedi.

EN ÇOK ÜRETİM BALIKESİR, AFYONDA, BİLECİK VE DENİZLİ’DE

Türkiye’birlikte değişik boyut ve desenlerde mermer, kireç taşı, pamuk taşı oluşumlu kireç taşı, konglomera, breş ve magmatik asıllı kayaçlar bulunuyor. Dünya pazarlarında gusto kazanabilecek nitelikte doğal taş çeşidine ehil olan Türkiye’da, rezervler Anadolu ve Trakya boyunca geniş tıpkı bölgeye yayılmış durumda. Rezervlerin bölgelere bakarak dağılımı, Iye Bölgesi yüzdelik 32, Marmara yüzde 26, İç Küçük Asya yüzdelik 11, Doğu Küçük Asya, Güneydoğu Rum, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi yüzde 31 düzeyinde. Sektörde yaklaşık bin 500 skor saf taş ocağı, üretimevi ölçeğinde hareketlilik gösteren 2 bin bünye, itidalli ve hoşur ölçekli 9 bin atölye cıvıltı gösteriyor. Üretimin bildirme çok olduğu iller; Balıkesir, Afyon, Bilecik, Denizli ve Muğla namına öne çıkıyor.

Bu bölgelerdeki istihsal, bütün üretimin yüzde 65’ini oluşturmaktadır. Hesaplı mermer yataklarının bulunduğu farklı iller ise; Bursa, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Niğde, Kayseri, Artvin, Bitlis, Erzincan, Bayburt, Sivas, Tokat, Denizli, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Elazığ, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Manisa’dır.Share: