MHP’li Özdemir’den İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Soyer’e tepki Açıklaması

MHP Umumi Komutan Yardımcısı İsmail Özdemir, İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer’in İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. sene dönümü kutlamalarında kullandığı ifadelere aksülamel gösterdi.

Özdemir, Kayseri Kongre ve Kültür Merkezi’nde planlı “Adım Adım 2023 İlçe İlçe Anlatma ve Işıklandırma” programında yaptığı konuşmada, cemaziyelevvel 9 Eylül’de “CHP zihniyetinin çarpıklığının, teslimiyetçiliğinin ve kirliliğinin” kendisini bir apayrı yerde henüz gösterdiğini belirtti.

Şehremini Soyer’e tepki gösteren Özdemir, şunları kaydetti:

“Çokça elan bati cevaplar verilebilir ancak Ulusalcı Debi Partisinin kişi nezaketi ve Türk milletinin feraseti eminiz kim bu ağırbaşlı cevaplar karşısında muhataplarına demokratik teamüller gereğince vakti saati geldiğinde gereken cevabı ulaştıracaktır. Ancak şurası anlatım etmemiz geçişsiz, 9 Ilkgüz 1922 benzeri sulh değil, Türk milletine dayatılmaya çalışılan işgalin, Türk milletine dayatılmaya çalışılan soykırımın, Türk milletine cebin gerçekleştirmeye çalışılan tecavüzlerin ve bütün bu dalavereli eylemler karşısında Türk milletinin azminin, öz yoluyla aldığı, zat bileğinin gücüyle, gerçekten vatanını kurtardığı, kararlı, kutlu, altın fetihlerden elden tıpkısı tanesidir. Bunun anlamını bilmeyenler, denize döktüğümüz Yunanlıların arta kalanlarıysa işte bunun hesaplaşmasını 2023’te bilcümle bu arada düzenlemek durumundayız.”

Iye Denizi’ndeki adalar sorununa dahi değinen Özdemir, arsıulusal anlaşmaları hatırlattı.

1923 Lozan Hazar Antlaşması ve 1947 Paris Antlaşması uyarınca esas vatanlarına mail coğrafyalarda kâin ada, adacık ve kayaların askerden ve silahlardan arındırılması kanalıyla Yunanistan’ın kullanımına bırakıldığını anımsatan Özdemir, bu ülkenin karasularını 3 milden 6 mile yükseltmesi ile başlayan ve bugünlerde cezire, adacık ve kayalıkları silahlandırılması, çeri konuşlandırılması ile örtüsüz bire bir tehdidin beyninde olduğuna dikkati çekti.

Özdemir, şunları kaydetti:

“Bu eylemler karşısında Türkiye güzel duruşunu ortaya koyuyor. Yunanistan hakeza devam ederse, bazı bazı biliyorsunuz uluslararası hava sahasında icap eğitim faaliyeti icra fail gerekse kişi evet dahi NATO faaliyetlerini icra fail çarpışma uçaklarımıza tacizde veya agresif girişimlerde bulunuyor. Aklını kaçırmadıysa Palikarya hükümeti yahut Yunanistan’birlikte hala kusursuz birileri kaldıysa şöyle bir yüzyıl öncesine gidip bu milletle şaka yapılmayacağı gerçeğini öğrenmeleri lazım. Alçalma cephesine bakıyorsunuz, Halk İttifakı bu anlayışı ortaya koyarken, zül ittifakının ağzını Veli Denizi’yle ilgili bıçak açmıyor. Takatsiz ve yersiz cümlelerle zamanı geçirmekten eksantrik seçme şekilperest takınmıyorlar elhak.”

Programda MHP Kayseri Milletvekili Zevalsiz Ersoy ve MHP İl Başkanı Adnan İncetoprak üstelik birer meşveret yaptı.

Share: