Muğla’da ‘Çilek Projesi’ büyümeye bitmeme ediyor

Muğla’üstelik ‘Çilek Projesi’ büyümeye devam ediyor

MUĞLA – Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Eş Güdüm Başkanlığı desteği ile Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü aracılığıyla hesaplı Çilek Projesi 7. etabının çilek fidesi dağıtım töreni Yatağan Bencik Mahallesi’nde düzenlenirken, temin edilen tıpkısı milyon çilek fidesi üreticilere dağıtılacak.

Avrat istihdamına yardım sunan projede çerçevesinde düzenlenen etkinlikte üreticiler adına eş dikici Sıla Eskici konuştu. Eskici, anneannesinden ve dedesinden öğrendiği çiftçiliğe bu proje ile ilk adımını atacağını ve çok mutlu olduğunu söyledi. Muğla Valiliğine ve Muğla İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğüne verdikleri desteklerden çevre teşekkürname etti.

“1 milyon fideyi toprakla buluşturuyoruz”

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Sulh Saylak, “İlk etapta 27 dekar alanda başlayan bu serüven, zaman fiktif ile 7. aşama fide dağıtımlarına devam etmektedir. İlimiz genelinde iki yılda 587 dekara ulaşan ayrımsız üretimden saraka ediyoruz. İlimizde 2021 TUİK verilerine bakarak bin 1 dekar alanda 3 bin 507 titrem çilek üretimi gerçekleştirildi. Bununda 210 dekar alanda 945 ton üretimle yüzdelik 20’sini Yatağan sağlıyor” diyerek konuşarak 2021 yılı itibariyle çilek projeleri çerçevesinde kestirmece 33 milyon TL dirimsel elde edildiğini de sözlerine ekledi.

“Proje bize güç

Yatağan Kaymakamı Mustafa Emre Tığ konuşmasında Yatağan’ın tarımsal değerine değinerek, “Üretime zaman başlayan zihayat çiftçimizi kutluyorum. çıktı proje bize kişi” dedi.

“Üretim alanları 20 ikmal arttı”

Ilbay Yardımcısı İsmail Soykan projenin sağladığı katkıların farkında olduklarını belirterek, YİKOB’un tarımsal projeleri desteklediklerine değindi. Projenin başarısına vurgu özne Soykan, “Proje başladığından beri üretim alanları kestirmece 20 tekmil arttı. Bencik Mahallesi üretiyor projeye derece katıyor. Bu anlamda sizlere teşekkürname ediyorum. Öğrencilerin burada olmasını dahi çok akıllıca buluyorum. Emreylemek oluyor kim çoluk çocuk tarımı öğrenerek ilerde çoluk çocuk üretecek” diyerek konuştu.

Konuşmaların arkası sıra üreticilere 7. etap çalışmaları çerçevesinde protokol vasıtasıyla çilek fidesi dağıtımı yapıldı. Henüz sonraları yetiştirici Mustafa Dere’ye ilgilendiren bahçede çilek dikimi ve hasadı yapılarak program sonlandırılırken fide dağıtım etkinliğine; Muğla Ilbay Yardımcısı İsmail Soykan, Yatağan Kaymakamı Mustafa Emre Tığ, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, ilçe protokolü, siyasal parti temsilcileri, sivil sosyete yapılış temsilcileri, ara sıra mahalle muhtarları ve üreticiler katıldı.

Share: