Namevcut olmaya beniz tutan mesleğini kusurlu asırdır sürdürüyor

Namevcut olmaya yüz markajcı mesleğini eksik asırdır sürdürüyor

Teknolojiye karşın, el işçiliğiyle deriye görüşme katıyor

Ürettiği minyatür ayakkabılar da demet çekiyor

SAKARYA – 73 yaşındaki Alattin Ince, teknoloji ve dizi film üretime yenik düşen mesleklerden biri olan işleme dericiliği 59 yıldır devam ettiriyor. Sakarya’nın Akyazı ilçesinde mesleğini sürdüren Usta’nın, ürettiği minyatür ayakkabılar de ilgi çekiyor.

El işi dericilik, yıllar geçtikçe klasikleşen ancak teknoloji ve sekans üretime yıprak sakıt iz grubu ortada saha alıyor. Yıllar geçtikçe klasikleşen ancak teknolojiye ve paradigma üretime aşınmış sakıt mesleklerden biri işleme dericilik. 1963 yılında başladığı işi Akyazı ilçesi Ömercikler Mahallesi’ndeki dükkanında sürdüren 73 yaşındaki Alattin Etraflı, mesleğini yaşatmaya çalışıyor. İlerleyen yaşına rağmen mesleğini bayıla bayıla eden Ince, el işçiliğiyle deriye danışma katıyor. Cilt ile alakalı gelişigüzel kalem işlemi ateş parçası elleriyle yapabilen Alattin Mufassal’un dükkanında ürettiği minyatür ayakkabılar birlikte özen çekiyor.

“14 yaşında başladım, hala bitmeme ediyorum”

Mesleği severek yaptığını aktaran Alattin Ayrıntılı, “Dericiliğe 14 yaşında başladım ve hala devam ettiriyorum. Cilt ile ait elime gelen bilcümle işleri yapmaktayım. Çakı kılıfı, cep telefonu kılıfı, cüzdanlar, kap mont carcur ve boyaları yani aklınıza gelebilecek seçkin cins işlemi yapmaktayım. Bunun yanında minyatür başmak üstelik yapıyorum. Çokça gerçekten minyatür ayakkabılar yapıyorum hepsi dükkanımda kâin. ve bunun haricinde bu ayakkabıların henüz büyüklerini birlikte yapıyorum. Bu işleri yaparken da beğeni alıyorum. Müşterilerime de teşekkürname ediyorum beni tercih ettikleri amacıyla. Sertifikalarım ve beceri belgelerim bulunan bağımlı. Rahatlıkla çalışıyorum. Deriyle ilişik temas işlemi isteyerek yapıyor ve bu mesleği sürdürüyorum” diyerek konuştu.

Share: