Nazır Acılı: Buğulanmış çiftlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz

AİLE ve Sosyal Hizmetler Bakanı Çokluk Kederli, “Bayağı aile tipi’ huzurevlerimizde buğulanmış çiftlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Bahir Üzüntülü, bakanlığın huzurevlerine ilgilendiren yazılmış izah yaptı. Projeler üzerine bilgi veren Bakan Kederli, “Huzurevlerimiz ‘site tipi’, ‘avlu tipi’ ve ‘küçük eş tipi’ proje almak üzere 3 ayrımlı kategoride tasarlanıyor. ‘Site tipi’, bakıma gerekseme duyan ve bedensel fonksiyonları zayıflamış yaşlılarımıza bakım yöneltmek gayeli adına tasarladığımız aynı huzurevi modelidir. ‘Avlu tipi’ni günce işlerini kendi başına adına getirebilen ve fiziki hareketliliğe artık ihtiyaç duyan yaşlılarımız için planladık. Bu benzeşim, demans üzere kognitif fonksiyonlarında bozulmalar meydana mevrut yaşlılarımız amacıyla hususi tasarlandı. ‘Adi familya tipi’ modelimizde ise bağımsız milletvekili akım edebilen ve özlük işini kendisi yapabilen, elektronik karı aletlerini kullanabilen ve keyif açısından sonsuz gözetime ihtiyaç duymayan yaşlılarımızın kendilerine ilişik dirim alanlarında günlük hayatlarını sürdürmelerine olanak tanınıyor” dedi.

‘YAŞLILARIMIZ KEYİFLİ VAKİT GEÇİREBİLİYOR’Icra Vekili Izdıraplı, Yardımcı, Tokat ve Zonguldak’ta ‘avlu tipi’ mimariyle mutasavver nemli bakım kuruluşlarının, Adana, Yalova ve Artvin’de ise ‘küçük sülale tipi’ mimariyle mutasavver kuruluşların hizmet verdiğini belirterek, “2+1 (2 akak odası, 1 eş mağaza, mutfak, cağ ve tuvalet) ve 1+1 (1 akak odası, 1 kuma mağaza, aş damı, cağ ve abdesthane) şeklinde tasarlanan ‘küçük eş tipi’ modelimizde 2 yaşlımız alay malay kalabiliyor. Çiftlerimiz vasıtasıyla imdi tercih edilen ‘küçük ocak tipi’ huzurevlerimizde yaşlı çiftlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz. Zat evlerinde üzere yaşamlarını sürdüren yaşlılarımız eskimemiş arkadaşlıklar ediniyor, bahçelerinde ise dörtköşe ilk kânun geçirebiliyor” ifadelerini kullandı.’13 BİN 687 YAŞLIMIZA BAKIM HİZMETİ SUNUYORUZ’Vekillik olarak yaşlılara hizmetlerinin kalitesini ve çeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmalara devam ettiklerini vurgulayan Bakan Yanık, şunları kaydetti: “Yaşlılarımıza cıvıl cıvıl kurumlarda değil, zat ortamı içinde bulunduğu ve alıştığı yerlerde, hayatlarını henüz bile kolaylaştıracak şerait altında devam edebilmesine yönelik benzeri tatlılıkla bakım veriyoruz. 2022 yılı Eylül kocaoğlan bakımından 17 bin 499 kapasiteli 168 huzurevimizde 13 bin 687 yaşlımıza leyli kurumsal bakım hizmeti sunuyoruz. 4 bin 336 yaşlımız de Bakanlığımıza vabeste huzurevlerinden ücretsiz yararlanıyor. Vekillik olarak ülkemizin artan nemli nüfusunu ayn önünde bulundurarak, 2023 yıl sonuna büyüklüğünde 7 leyli bakım kuruluşu ve 5 nehari hizmet ve enerjik yaşam merkezini hizmete açacağız.”

Share: