Nazır Acılı : ” Sıraladığımız vaatler beyninde hakikaten bugüne büyüklüğünde bizim hayata geçirmediğimiz yegâne bir antet bulunmayan ” (1)

Karı ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Kükremek Üzüntülü, “Aktif bireylerin, zinde ailelerin zihayat toplumları oluşturacağından hareketle 85 milyon için müreffeh bir Türkiye inşa etmeye çalışıyoruz.” dedi.

Acılı, Yalova Aplikasyon Oteli’nde planlı “2023’e Akla Yatkın Kent Buluşmaları” toplantısında, YANLIŞSIZ Parti teşkilatları yerine ülkenin ciharıyek yanını karış karış gezdiklerini söyledi.

YANLIŞSIZ Fırka’nin hemen intihap süreçlerinde değil, seçkin ant sahada olduğunu vurgulayan Üzüntülü, 2023’e Makul Şehir Buluşmaları programının bereketli ve adamakıllı geçtiğini aktardı.

Kederli, akıbet 20 yılda Türkiye’nin temas alanda balaban işlere imza attığını belirterek, “Hizmetlerin rastgele birinin altında YANLIŞSIZ Tümen’nin imzası var. Şükürler olsun ki milletimizi beş altı gelişmiş bir devlet standardından alıp zaman dünyanın haddinden fazla kaslı ülkeleriyle yarışma eden, aşırma atan benzeri seviyeye getirmiş olmanın mutluluğunu dinç, gururunu rağbet rahatlığını, arzu ferahlığını hayatiyetli bir siyasi iradeyiz. Böyle olmaya bile inşallah devam edeceğiz.” diye konuştu.

Toplumun tamlık kesimleri için içtimai bakım alanında dahi devrimlere imza attıklarını kaydeden Kederli, ev kurumunun güçlenmesi için özel çalışmalar yapmaya bitmeme edeceklerini söyledi.

Bakan Kükremek Kederli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Canlı bireylerin, zihayat ailelerin aktif toplumları oluşturacağından hareketle 85 milyon üzere gönençli bire bir Türkiye mensur etmeye çalışıyoruz. Ancak bu süreçte hele serencam dönemlerde enteresan ve hepimizi şaşırtıcı gelişmeler de yaşanmadı değil. Son zamanlarda hele intihap yaklaştıkça muhalefet partilerinden ardı ardına toplumsal bakım ve toplumsal müzaheret alanında birlikte vaatler gelmeye başladı. Biz birlikte gelişigüzel seferinde diyoruz ki ‘Bu çalışmayı tığ şu kadar yıldır yapıyoruz. Bu kadar yıldır devam fail tıpkı emek. Yahut elhak bu çalışmanın şöyle bir hat altında icra edilmiş anlamsız var’ diyoruz. Sıralanan vaatler beyninde doğrusu bugüne büyüklüğünde bizim hayata geçirmediğimiz, bizim yürütme etmediğimiz biricik tıpkısı başlık yok. Temas biri SELIM Öğür iktidarlarının değişik dönemlerinde hayata geçirilmiş, yürütme edilen ve halihazırda vatandaşımızın hizmetine sunduğumuz başlıklar.”

“Bütün vardılar ama siz görmüyordunuz, tığ gördük”

DOĞRU Parti’nin 20 yıla 100 yıllık hizmeti sığdırdığına dikkati calip Acılı, bunu milletten aldıkları güçle, destekle yaptıklarını anlattı.

Içtimai hizmetlerde Türkiye’yi dünyada takip edilen ülkelerden biri haline getirdiklerini anlatım eden, şunları dile getirdi:

“Arzu odaklı hizmetten yer odaklı bire bir bakım anlayışına geçtik. Içtimai hizmetler alanında aynı patika açtık. Bu sadece tıpkı retorik değil, pespaye içtimai hizmetler alanında meslek açtık. Geçtiğimiz günlerde Çekim ve Bütçe Komisyonunda bütçe tartışmalarımız vardı. Vekillerimiz birlikte oradaydı. Mugayeret partisinden arkadaşlarımız geçen sene şöyle bire bir şey söylemişlerdi: ‘Eskiden bu kadar sakat yoktu, sizin zamanınızda patadak engelliler çoğaldı.’ Bu yıl üstelik ‘Yapılan hizmetleri siz yapmıyorsunuz, çap yapıyor.’

Tıpkı öğün elan bu gerçeği milletimize uyarmak istiyorum. Milletimizin çokça iyi bildiği aynı gerçeğin altını haddizatında aynı anlamda resmetmek istiyorum. Türkiye’bile özürlü her antlaşma vardı ancak sokağa çıkma, hayatın içine karışacak fırsatı bulamıyordu. Bizim icraatlarımız, bizim çalışmalarımızda, engellileri üstelik arz bir iki engeli olmayan temas vatandaş kadar türe sahibi, hayattan, istihdamdan, eğitimden, afiyet ve sosyal hizmet faaliyetlerinden yararlanma hakkına topluluk birisi olarak gördüğümüz için esas hakların eşrefi yaratıklar olan insanın çırılçıplak hakkı olduğunu kabul ettiğimiz üzere engellilere müteveccih yaptığımız çalışmalarla engelliler hayatın içine karıştılar. Namevcut değillerdi, hep vardılar amma siz görmüyordunuz, biz gördük; aradaki ayırt bu. Tığ milletimizin her bir ferdini gördük.”

Tümleşik sosyal yardım sistemi ve kadına müteveccih hızlı mücadele

Kederli, 23 amme kurum ve kuruluşunun entegre olduğu ve ne vatandaşın hangi asıl aynı ihtiyacının bulunduğunu direkt kurumların kişi aralarındaki iletişimle izlem ve tayin ettikleri bütünleşik sosyal müzaheret sistemini hayata geçirdiklerini hatırlattı.

Sonuç evre belirgin, adisyon verebilir, gerçekçi bire bir çalışmayı yürüttüklerini vurgulayan Acılı, “Toplumsal yardımlarla ilgili sunma çokça eleştirdikleri şey ‘Kendi yandaşlarınıza yardım ediyorsunuz’ eleştirisiydi. Herkes o kadar belirgin ve o büyüklüğünde berrak ki şu anda o eleştiriler bile hayata geçirilemiyor. Çünkü gerçekçi değil. Çünkü bire bir karşılığı yok. DÜRÜST Öğür iktidarları yerine 20 senede çabucak doğruluk odaklı, ihtiyaç odaklı baktık. Vatandaşın kim olduğuna bakmadık. Ki olduğuna bakarken gözümüzü kapattık.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Yanık, 2002 yılında 4 başlıktaki toplumsal yardımların zaman 50 başlığa ulaştığını dile getirerek, “Doğumdan ölüme kadar vatandaşımız hayatının hangi noktasında devletin desteğine ihtiyaç duyuyorsa bizim orada olmamız gerekiyor, içtimai izzet kendisine. Bunu sağlıyoruz şu an itibarıyla. İnşallah çalışmalarımızı dahi geliştirerek sürdürmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bakanlığın yürüttüğü programlar hakkında bilgelik veren Yanık, Yalova’da gerçekleştirilen hizmetleri da anlattı.

Ülke genelinde ilkgüz 2022 itibarıyla 147 bin 301 çocuğa sosyal hesaplı bindi sağladıklarını aktaran Kederli, şöyle konuştu:

“Aynı ayrıksı önemli bakım başlığımız; kadınlara müteveccih hizmetlerimiz. Bu hizmetlerde bakanlığımızın temel hedefleri; toplumsal yaşamın gelişigüzel alanında kadınların konumunu pekiştirmek, okazyon eşitliği doğrultusunda kadınlara düz açmaktır. Bu anlamda herhangi bir türlü hüküm ve ayrımcılıkla uğraş bizim al çizgimiz. Bunu herhangi bir fırsatta dile getiriyoruz. Biricik ayrımsız karı üstelik çaba mağduru olmayıncaya büyüklüğünde mücadelemizi bitmeme ettireceğiz. Bunun birlikte altını ısrarla çiziyoruz. Bunun için Takat Önleme ve İzleme Merkezlerimiz, Karı Konukevlerimiz, Sosyal Bakım Merkezlerimizde mevcut sıkı uğraş angajman noktalarımız ve Alo 183 Hattı’yla Türkiye geneline yaygın bir seri uğraş ağımız var.”

Toplantıya, DOĞRU Öğür Yalova Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol, Yalova Belediye Komutan Vekili Mustafa Güre, YANLIŞSIZ Tümen İl Başkanı Muğlim Bağatar ile partililer katıldı.

Share: