Nazır Kurum: “Çıktı Enkazını Sunma Gücük Zamanda Kaldıran, Vatandaşına En Kısa Zamanda Ulaşan Aynı Türkiye Var”

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Gurur, TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçe sunumunda; “Daha Çok enkazını yeryüzü gelişmemiş zamanda kaldıran, vatandaşına en gelişmemiş zamanda ulaşan ayrımsız Türkiye var. Krizi yer akıllıcasına ve acul şekilde müdür tıpkısı Türkiye var. Devletine güvenen ayrımsız budun ve yaraları hızlıca saran tıpkısı Türkiye var” dedi. Çalım, toplumsal fehamet hamlesiyle ülkede hane ve kira fiyatlarındaki artışın durdurulduğunu söyledi. Sosyal göz projesine başvuran 8 milyon vatandaşın 5 milyon 135 bininin kuraya katılmaya türe kazandığını anlatan Çekicilik, başvuruların 2 milyon 30 binini çoluk çocuk, 505 binini emekliler, 256 binini engellilerin oluşturduğu bilgisini verdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, bugün Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 2023 yılına ilgilendiren bütçe yasa teklifi görüşülüyor. Bakan Erek Çekicilik, bütçe sunumunda, şu açıklamaları yaptı:

“TÜRKİYE YÜZYILI VİZYONU…: Geçtiğimiz hafta, milletçe nazik benzeri coşkuyla kutladığımız Cumhuriyetimizin 99. yıl dönümünü tekrar kutluyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın milletimize ve dünyaya zar ettikleri Türkiye Yüzyılı vizyonumuzun ülkemiz için, muazzez milletimiz amacıyla hayırlar getirmesini dilek ediyorum.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAŞKANLIĞI BÜTÇESİ 154 MİLYON TL: 2023 yılı Bütçe Teklifi’nde; Bakanlığımızın bütçesi 24 bilyon 321 milyon 48 bin teklik kendisine yer almaktadır. Bunun yanında; Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’müzün bütçesi 3 bilyon 68 milyon 236 bin lira, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’müzün bütçesi 1 bilyon 603 milyon 859 bin teklik, İklim Değişikliği Başkanlığı’mızın bütçesi ise 154 milyon 182 bin liradır.

KONUT VE KİRALARDA ARTIŞI DURDURDUK: Ev ve kira fiyatlarında artışlar meydana geldi. İşte bütün dünyanın içtimai şevket anlayışını rafa kaldırdığı böylesi bir dönemde, icar ve hane fiyatlarının arttığı aynı ortamda; Türkiye, milletin olanı millete yöneltmek için, dev benzeri sosyal büyüklük hamlesini harekete geçirmiştir. Yaptığımız toplumsal göz projelerimizle, göz ve kiralarda tanıdık artışı durdurduk. Zaman Türkiye’miz, küresel buhranların ortasında ışıltılı aynı felek olmuştur. Türkiye Yüzyılı iddiasını ortaya koyan toptan benzeri aktör haline gelmiştir. Seçme yiyecek ve durumda, milletimize yıpranmamış yuvalar yapmayı, yavrularımıza rahat tıpkısı gelecek sunmayı bilmiştir. Ülkemizin bu başarısının en oylumlu nişanesi; 26 bin içtimai donatısıyla gelişigüzel nesir ettiğimiz, 1 milyon 170 bin içtimai ev olmuştur. Hamam yuvalarında, geleceğe güvenle vekil 5 milyon vatandaşımız olmuştur.

DURMUYOR, DURAKSAMIYORUZ: Umum 1 trilyon 317 milyar teklik envestisman değeriyle dünyaya yaşıt olan bu sosyal heybet uygulamasını; 38 yıllık düz yazı, imar ve ihya tecrübesine cemaat, domestik ve milli imkanları kavim adına ve kavim yararına seferber fail TOKİ Başkanlığı’mızla gerçekleştirdik. Tabi durmuyor, duraksamıyor, milletimize yuva kazandırmaya bitmeme ediyoruz. Şu dakika 81 ilimizin tamamında; kül 750 şantiyemizde layenkati demeden çalışıyor; halihazırda 135 bin konut ve sosyal eserin inşasına devam ediyoruz. Bu yılsonuna kadar, 60 bin konutumuzu tamamlayarak, ailelerimizin 2023’e kullanılmamış yuvalarında girmelerinin mutluluğunu yaşayacağız.

8 MİLYONU AŞAN VATANDAŞIMIZ BAŞVURU YAPTI: Geçtiğimiz eylül ayında; Cumhuriyet Altını tarihinin yer nazik sosyal basamak projesini başlattık. 500 bin içtimai hane, 1 milyon altyapısı ve imarı mücehhez göz arsası ve esnafımız amacıyla 50 bin aksiyon yeri projemizi milletimize sunmanın gururunu yaşıyoruz. Milletimiz, İlk Evim İlk İşyerim Kampanyamızı sahiplendi, 8 milyonu aşan vatandaşımız müracaat yaptı. 5 milyon 135 bin başvuru ise kuraya katılmaya adalet kazandı. Sosyal basamak hamlemizin yeryüzü iri destekçisi ve talibi 2 milyon 30 bin başvuru sayısıyla geleceğimizin teminatı gençlerimiz oldu. Başvuruların 505 binini zahmetli, 256 binini engelli kardeşlerimiz, 6 bin 493’ünü şehitlerimizin emaneti olan ailelerimiz ve gazilerimiz yaptılar.

NOTER HUZURUNDA DIYAPOZITIF KURA ÇEKİMİ İLE 2023 MART AYINA BÜYÜKLÜĞÜNDE MECMU İLLERİMİZDE TAMAMLAYACAĞIZ: Milletimizin bu gösterişli desteği cihetiyle elimizi çok tez yilbik; 25 Ekim’de, yani 40 çevrim gibi gücük benzeri müddet içerisinde, ayrımsız anda parçalanmamış 17 ilimizde, ilk 5 bin 615 yuvamızın asıl atma törenini; Sincan Lale Meydanı’nı dolduran on binlerce kardeşimizle gelişigüzel, kasırga içerisinde gerçekleştirdik. Bu konutlarımızla alay malay, ihalesi yapılan ve ihale aşamasında olan hane sayımız 9 Son Teşrin itibariyle 15 bin 576 sayısına ulaştı. Tıpkısı yandan ad çekme çekimlerimizi dahi 2 devir geçmiş, 7 Kasım’birlikte Ardahan ve Şırnak’ımızdan başlattık. Noter nezdinde, şeffaf tıpkısı şekilde yaptığımız ad çekme çekimlerimizi 5 kamer içerisinde, 2023 Mart ayına büyüklüğünde bütün illerimizde tamamlayacağız. Bu hızımızı tıpkısı an dahi duraksatmadan, genişlik geç 2 yıl içerisinde geçmiş 250 bin konutumuzu vatandaşlarımıza teyit edeceğiz.

CUMHURBAŞKANIMIZIN LİDERLİĞİNDE…: Yüce Meclis’imizin nezdinde izah etmek isterim kim; tığ 20 yıldır olduğu gibi, daha çok bile Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, vatandaşlarımızın ihtiyacı olduğu anbean yanlarında olmaya kararlılıkla devam edeceğiz. Seçme iyi aha olduğu gibi bu iri basamak hamlemizden bile ne yazık kim erinçsiz olanlara üzülerek şahit olduk. Güzeşte, afetlerin arkası sıra birlikte bakir hayatları kurmada gösterdiğimiz hızdan erinçsiz olanlarla karşılaştık.

3 MİLYON 200 BİN KONUTUMUZU YENİLEDİK: Bugüne büyüklüğünde, Meclis’imizin yaptığı kanuncu değişiklikler, yönetmeliklerin da sayesinde; Türkiye genelinde, toplumsal konutlarımızla bu arada 3 milyon 200 bin konutumuzu yeniledik. 13 milyon vatandaşımızın hayatını değiştirdik. Zaman 81 şehir 922 ilçemizde hep 250 bin konutun dönüşümü süratle devam ediyor. Medeniyetimizin başkenti İstanbul’umuzu, alelhusus hareket ve tahavvül noktasında tutulmayan sözlerin gölgesinde bırakmadık. 39 ilçemizde özel sektörümüzle beraber hep 695 bin konutun dönüşümünü tamamladık. 93 bin konutun dönüşümü sürüyor.

KANGREN HALİNE GELMİŞ TOKATKÖY VE OKMEYDANI…: 5 gün önceki, İstanbul’umuzun iki balaban ilçesinde, adeta kangren haline mevrut iki şişman alanda, Beykoz Tokatköy’bile, Beyoğlu Okmeydanı’nda 2 bin nüsha bakir yuvalarımızın yapımına bateri zurna ile başladık. Gaziosmanpaşa’dahi, Kağıthane Yahya Kemal’dahi, Zeytinburnu Telsiz ve Beştelsiz’da, Bağcılar Demirkapı’birlikte, Güngören Tozkoparan’da, Kartal Orhantepe’de, Üsküdar Mehmet Akif Ersoy, Mebzul ve Kirazlıtepe’dahi, Ataşehir Şerifali’dahi, Sultanbeyli Mimar Sinan Mahallesi’nde onbinlerce konutumuzu İstanbullu kardeşlerimize doğrulama ettik. Kangrene dönüşmüş tıpkısı diğer dönüşüm alanı olan Fikirtepe Mahalle’mizde bin 648 bölük ve gelişim yerinin yapımını tamamladık.

YUSUFELİ’MİZİ TAŞIYORUZ: Yöresel dokuya akıllıca tarım karye projelerimizi 81 ilimizin kırsal bölgelerinde yaygınlaştırıyoruz. Şu anda sahada, toplam 7 bin kullanılmamış karye evimizi tamamladık, kalanlarını dahi inşa ediyoruz. İskan Kanunumuz kapsamında kamulaştırmadan etkilenen köylerde; 8 milyar 410 milyon liralık yatırımla lokal mimariye akla yatkın 11 bin 212 konutu düz yazı ettik. Yusufeli’mizi de eskimemiş yerlerine taşıyor, Cumhuriyet Altını tarihinin şahıs ve yapı sayısı kendisine yer balaban iskan ve huruç projesini gerçekleştiriyoruz. 3 bin 200 konutumuzu bitirdik.

24 MİLYON VATANDAŞIMIZIN DEPREME DAYANIKLI KONUTLARDA YAŞAMASINI SAĞLADIK: Kentsel dönüşümle bu arada bina teftiş sistemimizin faal ve dosdoğru yürütülmesi ülkemizi depreme istihzar noktasında çokça hayatidir. Türkiye zaman yapı teftiş sistemiyle; 7/24 esasıyla fiilen 6,6 milyon sülale ve işyerinin denetimi tamamlamıştır. Son kendisine, 24 milyon vatandaşımızın depreme dayanıklı konutlarda yaşamasını sağladık.

ARTIK ENKAZINI SUNMA KISA SÜREDE KALDIRAN; VATANDAŞINA GENIŞLIK KISA SÜREDE ULAŞAN BİR TÜRKİYE VAR: Zaman görevi devraldığımız 2018’den bugüne gerçekleştirdiğimiz beşinci bütçemiz. Ne yazık kim bu süreçte mevki kendisine, budun yerine birçok baskın, deprem, hararet afetiyle karşı karşıya kaldık. Türkiye bu afetlerde, aynı olmuş ve bütün zorlukları beraber göğüslemiştir. Imdi enkazını yer gücük zamanda kaldıran, vatandaşına sunu gelişmemiş zamanda vasıl tıpkısı Türkiye var. Krizi yer makul ve çabuk şekilde müdür tıpkı Türkiye var. Devletine güvenen tıpkısı kavim ve yaraları hızlıca saran bir Türkiye var. Afet olan yekpare el ve ilçelerimizde, tarihin arz büyük, en şümullü, sunma aceleci dönüşümlerine imza atan dinç bir Türkiye var. İşte bizim, Türkiye Yüzyılı iddiamızın referansı üstelik sorti noktası birlikte bu muazzez millettir ve gelişigüzel alanda etkili devletimizdir.

NE DEVIR BİR YERDE DEPREM, DOMINANT, YANGIN AFETİ OLDUYSA MİLLETİMİZİN YANINDA OLDUK: Elazığ, Malatya ve İzmir’üstelik meydana mevrut depremlerde, Giresun, Kastamonu, Sinop, Rize, Bartın’üstelik yaşanan başat felaketlerinde, Antalya ve Muğla yangınlarında canlarımızı yitirdik, amma milletimizin yaralarını görmek için tıpkısı dakika dahi durmadık. Hangi ant ayrımsız yerde zelzele, başat, cuşiş afeti olduysa milletimizin yanı sıra olduk. TOKİ’mizle, İller Bankamızla, Yapı İşleri ve Kentsel Tahavvül Umumi müdürlüklerimizle hızlı bire bir şekilde transformasyon çalışmalarımızı başlattık. Tekmil kıran alanlarında kısaca 45 bin basamak, hisse senedi yeri, dam, karye evinin yapımına başladık. Konutlarımızın şişman kısmını konfirmasyon ettik, kalan konutlarımızı birlikte yıl sonuna kadar tasdik edeceğiz. 1 kamer süresince kül sokaklarını biricik biricik dolaştığımız, enkaz alanlarında sabahladığımız, milletimizle kol kolalama çalıştığımız Elazığ ve Malatya’mızda konutlarımızın 26 bin 711’ini bitirdik ve kardeşlerimize doğrulama ettik. Kalan 6 bin 101 evimizin inşasına da en bodur sürede tamamlayıp, teslim edeceğiz.

MECLİS’TEN BEKLENTİMİZ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KANUNU: Mısır’üstelik şu zaman devam fail COP27 toplantısında birlikte inşallah millî katkı beyanımızı acun kamuoyuyla paylaşacağız. Koskocaman Meclisi’mizden sunu balaban beklentimiz İklim Değişikliği Kanunu’nun hazırlanması ve Umumi Kurul’dan geçirilmesidir. Bu yasa, 2053 açık muvaffakiyetsiz çıkarma ve yeşil kalkınma hedeflerimizin geliştirilmesi amacıyla türel ve yaşayan bir altyapı sağlayacaktır.

ŞEHİRLERİMİZİ TOGG’A HAZIRLIYORUZ: Zaman sürdürülebilirlik ve belde koruma anlayışıyla geliştirdiğimiz fikirli icraat; 81 ilimizde yürüttüğümüz Fikirli Yapı projelerimiz; şehirlerimiz arasındaki rekabeti ve sürdürülebilir şehircilik tecrübemizi arttırıyor. Muvaffakiyetsiz emisyon üreten, çevreyi kirletmeyen domestik ve milli otomobilimiz TOGG’un ihtiyaç duyduğu teknolojik enfrastrüktür, şarj istasyonları, park yeri sistemleri ve benzetim ortamlarını düz yazı ediyor, şehirlerimizi TOGG’a hazırlıyoruz.

DOĞA HARİKASI SALDA GÖLÜ’MÜZÜ ESIRGEME ALANI İLAN ETTİK: Ayder ve Salda Gölü’müze ayrı bire bir bellik yazmak isterim. Ayder Yaylamızda, doğal dokuyu müzaheret etmek üzere çok titiz tıpkısı mekân ve natür himaye projesi yürütüyoruz. İçme suyu, lağım döşemi, yağmur suyu, otel ve yerin altındaki otoparkıyla; göreni hayran bırakan Ayder’i bozuk günlerine taşıyoruz. İnşallah 2023 yılı başında milletimiz bambaşka tıpkı Ayder’le karşılaşacak. Natür harikası Salda Gölü’müzü himaye bölgesi zar ettik. Birlik çaktırmadan yapıları yıktık. Gübür dağlarını ve konteynerleri ortadan kaldırdık. Beyaz Zehir Adalar’a ziyaretçiyi sınırlandırdık. Çevirici girişini tamamen engelledik. Vatandaşımız üzere anne ihtiyaçları giderecekleri alanları yaptık. ve zaman Salda’mız bambaşka bire bir güzellikte geleceğe yürüyor. Hem abuhava değişikliğine uyum hem bile dosdoğru nesiller amacıyla mikromobiliteyi maharet ve mali açıdan destekliyoruz.

HAZİNE TAŞINMAZLARINI KAMUNUN HİZMETİNE SUNDUK: Evcil ağaç türlerimizi arttırmak, orman alanlarını harlatmak, terbiye, keyif ve spor tesisleri için 4 bilyon metrekare yüzölçümlü Hazne taşınmazını kamunun hizmetine sunduk. Cumhuriyet Altını tarihinin yer büyük sosyal bölük projesi için, 300 milyon metrekare araziyi vatandaşlarımızın istifadesine sunduk. Hoppadak 2022 yılında, 53 milyar liralık yatırım tutarlı, kestirmece 2 milyon metrekare büyüklüğündeki taşınmazı yatırımcılarımızın hizmetine tahsis ederek, on binlerce kardeşimize gelişim imkanı sağladık.”

Share: