Nazirsiz manzarada damak çatlatan ezgi

Tarihi İpek Yolu üzerindeki arz stabil geçitlerden birisi olan Zigana Dağı Geçidinde yıllardan beri bölgeden beslenen kuzuların etinden işlenmeden, marine edilmeden yapılan “pirzola” yumuşacık dokusu ve lezzetiyle damak çatlatıyor.

Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarında bulunan ve denizden 2 bin 50 metre yüksekliği, kışın sülale ve tipisi, edebiyat bile yeşiliyle bilinen sağlam Zigana Dağı Geçidinde yıllardan beri insanlara işlenmemiş kuzu etinden yapılan pirzola satılıyor. Bozuk Gümüşhane- Trabzon karayolu üzerinde yer alan ve hem Trabzon hem bile Gümüşhane’den 45 dakikada ulaşılabilen geçitte zindelik gösteren 6 işletme atalarından öğrendikleri şekilde kuzu etlerini hiçbir şekilde marine etmeden, ulama maddesi kullanmadan dikme korluk ateşinde pişirip servis ediyor.

Zigana’nın anif havası, tadına doyulmayan suyu ve benzersiz manzarası eşliğinde kuzu etini yemek için insanlar yollarını değiştirip bölgeye gelirken alelhusus Trabzonspor’un maçını izlemek üzere kente gelen haddinden fazla sayıda sporsever birlikte Zigana’bile cilt yemeden dönmüyor.

Zigana geçidindeki ski merkezinde işletmecilik işleyen ve bu lezzeti insanların beğenisine sunan Abdullah Eroğlu, tarihin gelişigüzel döneminde Zigana’nın etinin angın olduğunu söyledi.

“Ayrımsız hitit dışarılarda bu kadar sevinçli ve içimli tıpkı şekilde yiyemezsiniz”

Türkiye’de hemencek rastgele ilde “Zigana” ismiyle et üstüne bire bir derinti aşevi olduğunu tabir fail Eroğlu, “Zigana Dağında yenilen bu etler ise bu coğrafyada yetişiyor. Bu dağdaki kekiği, çiçeği, otu otlayarak tamamen saf tıpkı şekilde yetişiyor. Tığ da onları oradan fidan işlenmemiş benzeri şekilde tüketiciye ulaştırıyoruz. seçkin yat limanı, rastgele ekstra tıpkısı iş görmüyor. Katıksız yerine fidan insanların önüne geliyor. Etin tıpkısı fazlalık yönü dahi hem doğal olması hem de Zigana’nın havasında bu etin elan adamakıllı yenmesi var. Ayrımsız hitit dışarılarda bu kadar sevinçli ve içimli bire bir şekilde yiyemezsiniz. Manzara, albeni, su bunların birleşimini Zigana’de bulabiliyorsunuz” dedi.

“Bölgeye mevrut insanlardan “Zigana’ya çıkıp bire bir cilt yiyelim” diyerek yollarını değiştirenler var”

Takkadak ten yemeye gelen, duyup tatmaya mevrut çokça sayıda konuk ağırladıklarını kaydeden Eroğlu, “Zigana’de artık küçükbaş hayvandan yapılan etler tüketiliyor. Çoğu koca küçükbaşı restoranlarda çok tüketmiyor. Amma burada kuzu etinin tadına vekil “Vücut böyle bir özdek miymiş?”, “Kuzu hitit şöyle miymiş, hakeza miymiş?” deyip insanların aklında şüphesiz ayrımsız yer ettiyse o tada bakınca çok daha iyicene tepkiler veriyorlar. Hususi günlerde söz temsili buralara mevrut veya bu mümasil bölgeye gelen insanlar nasıl “Zigana’ya çıkıp bire bir cilt yiyelim” diye yollarını değiştirenler var. Trabzonspor maçına gelip Zigana’ya çıkanlar tarzında çok gelen giden oluyor” diye konuştu.

“İnsanlar bu manzarada bu lezzetleri taşımak için kilometrelerce kez geliyor”

Tarihi İpek Yolu’nun sunma metanetli geçitlerinden birisi olan Zigana’nın 2 bin 50 metre rakımlı geçiş noktasında 6 işletme olduğunu ve vakit kaybetmeden buradaki işletmelerde yıllık tahminî bin 500 kucak ve kuzunun tezgahtan geçtiğini dile getiren Eroğlu, Zigana’üstelik işlenmemiş kuzu etine talebin 4 sezon olduğunu belirterek, “Zigana’nın yazı ayrı, sunturlu kışı ayrı evire çevire. İnsanlar bu manzarada bu lezzetleri taşımak amacıyla kilometrelerce kez geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bölgedeki popüler yerlere bakıldığında Zigana’üstelik fiyatların onlara göre nısıf yarıya olduğunu tamlayan Eroğlu, “Yeri geldiğinde yarısının bile altında kalacak rakamlara insanlar bu lezzeti satabiliyor. Ski sezonu başladığında hafta sonu yerli namına aşırı benzeri derya var. Makine çekmeye kayran kalmıyor. Ama son 1-2 yıldır Koy ülkelerindeki misafirler hafta içini keşfettiler. Daha rahat ve kendilerini daha mutlak hissediyorlar. hafta arası de güzel benzeri irade oluşuyor” diye niteleyerek sözlerini sonlandırdı. – GÜMÜŞHANE

Share: