Nebati: Üretimde, büyümede, ihracatta, istihdamda rekor kırmaya bitmeme ediyoruz

Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, CHP’li Öztrak’a rakamlarla aksülamel gösterdi.

Icra Vekili Nebati, Twitter hesabından yaptığı açıklamada CHP Öğür Sözcüsü Fait Öztrak’ın eleştirilerine yanıt verdi. Açıklamasında Öztrak’ın gerçekleri çarptığını ifade eden Nebati, “Sayın Üstün Öztrak, sorumsuzca yaptığınız açıklamalara partinizin politika çizgisini bildiğimiz amacıyla daha çok on paralık şaşırmıyoruz. Ancak balaban resmin hoppadak bire bir köşesini gösterip az bilgiyle gerçeği çarpıtma çabanız katiyen kabul edilemez.

Seçme şeyden önce sizin bodoslama ‘uyduruk’ diye niteleyerek ifade ettiğiniz nazir kapsamında ve gelişen koşullara bakarak devreye aldığımız icraat sebebiyle üretimde, büyümede, ihracatta ve istihdamda Cumhuriyet tarihimizin rekorlarını kırmaya devam ediyoruz. İhracatımızdaki yetişkin artışa rağmen cari dengedeki bozulmanın esas sebebi global çalkantılar sonucunda enerji emtialarında son 2 yıldan bu yana gerçekleşen astronomik fiyat artışlarıdır.

Örneğin dünyada doğal gaz fiyatları salgın başlangıcı olan 2020 yılından bu yana 10 kattan daha çok bir artma göstermiştir. İşte bilcümle de bu yüzdendir kim Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Abdülhamid Han tetkik gemimizi dahi devreye alarak toplamda 2 sismik araştırma ve 4 taharri gemisiyle dünyada eşine bir iki rastlanır ayrımsız istikşaf filosu oluşturarak milletimizin hizmetine sunduk” dedi.

‘YILLIK BAZDAKİ CARİ İŞLEMLER DENGESİNDE 35 MİLYAR DOLAR FAZLA VERMEYİ BAŞARDIK’

Nazır Bitkisel, Türkiye’nin yıllık bazdaki cari işlemler dengesinde 35 bilyon dolar fazla verdiğini aktararak konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Cumhurbaşkanımızın bugün 34 Hidroelektrik Santrali’nin açılışını yapması, Gökçe Yurt, Karadeniz Doğalgazı, Akkuyu Santrali, devam fail berri tetebbu çalışmaları, yeşil enerji yatırım ve desteklerimiz üstelik bütün bu yüzdendir. Bu kazanımlar, kurgusal ve çarpıtılmış tweetler atarak değil, milletimizle gelişigüzel bir nice cephede verdiğimiz kararlı mücadeleler sonucunda elde ettiğimiz kazanımlardır.

Sizin de Hazine Müsteşarı olduğunuz dönemden bilmeniz gerektiği amacıyla ‘net sorumluluk noksan’ kalemi, ayrımlı yerlere çekmeye çalıştığınız kadar ‘kaynağı belirsiz’ tıpkı dünyalık girişi değildir. Beceri hesaplamalarda antlaşma uyumsuzlukları, beyan hataları kabilinden durumları kapsar. Çarkıt göreviniz bakımından çok ongun bildiğinizi umduğum bu konuda vatandaşlarımızın zihnini bulandırmaya dönük manevralarınızı milletimizin takdirine bırakıyorum.

Cari abra konusuna dönecek olursak, içre bulunduğumuz 2022 yılı Familya- Haziran döneminde erke aut değerlendirildiğinde cari işler dengesinde 8,1 bilyon dolar; yıllık bazdaki cari işler dengesindeyse 35 bilyon dolar fazla vermeyi başardık.

Büyümenin aktif olduğu bire bir dönemde, erke aut cari dengedeki bu olumlu manzara, gerçekleştirdiğimiz yapısal dönüşümlerin aynı yansımasıdır. 2020 yılında 28,9 bilyon dolar olan erke faturamız 2021 yılında 50,7 milyar dolara yükselmiştir. Ulaştığımız ekonomik büyüklüğün ve rekor seviyede kalan küresel erke fiyatlarının sonucu yerine bu faturanın 2022 sonunda 100 milyar dolar seviyelerine yükselmesi öngörülmektedir.

Aşağıya enerji dış akan amal dengesi tablosunu bile bırakıyorum. Baktığınızda siz bile ferah ferah göreceksiniz kim pandeminin şahika yaptığı 2020 yılı dışında akıbet yıllarda muvazeneli aynı enerji dünya cari fazla alay konusudur. Hakikat budur.”

Vekil Bitkisel: Akan çok vermeye devam ediyoruz

 

Nebati: Hububat Sevkiyatı Anlaşması fiyatlara düşüş taraflı yansıdı

 

Nebati’den Kılıçdaroğlu’nun ‘KKM’ eleştirilerine cevap

 

Share: